Hyper-V Replication Workgroup Servers

Merhabalar Arkadaşlar,

Bu yazıda Windows Server 2012 Hyper-V ile beraber kullanıma sunulan özelliklerinden Hyper-V Replica konusunu inceliyor olacağız. Hyper-V Replica Nedir? Hangi durumlarda Hyper-V Replica özelliğini kullanabiliriz yada Hyper-V Replica nasıl çalışıyor bunlardan bahsedeceğim.

Hyper-V Replica Nedir?

Bilişim Teknolojilerinde artık High-Availability türkçe karşılığı olan Yüksek Erişilebilirlik kavramı firmalar tarafından kullanılmaktadır. Yüksek Erişilebilirlik ile firmalar mevcut yapılarında kullanmış olduklarını uygulama ve programları minimum kesinti ile kullanılmalarını devam ettirebilmektedirler. Fakat bazen sistemlerin yüksek erişilebilir olması için maliyetler çok yüksek çıkabilmektedir.Bu tür durumlarda ise maliyeti azaltmak için çeşitli kısıtlamalara gidilebilmektedir. Maliyet halen yüksek ise senaryo başka bir bahara da kalabiliyor. 🙂

Hyper-V Replica özelliği ile kritik olan uygulamalarınızı olası bir felaket senaryosunda yada iş sürekliliğini devam ettirebilmek için kullanabiliriz.Hyper-V üzerinde çalışan sanal makinelerimiz üzerinde Hyper-V Replica özelliğini enabled ederek ortamda bulunan farklı bir Hyper-V Host sunucusu üzerine Replica işlemini yaptırabiliriz.Hyper-V Replica özelliği IP tabanlı ve Asenkron şekilde gerçekleşen bir Replica türüdür.Primary Hyper-V üzerinde oluşan problemden dolayı Replica Hyper-V olarak yapılandırmış olduğumuz sunucu üzerine min.30 Sn. ile 15 Dk. arasında replica olmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken konulardan bir tanesi kullanmış olduğunuz programın felaket durumlarında sizi nekadarlık bir gecikme kurtarmaktadır.

Hyper-V Replica özelliği için herhangi bir donanım zorunluluğu bulunmamaktadır.Farklı marka ve konfigurasyon olan sunucular üzerinde de Hyper-V Replica özelliğini kullanabilirsiniz.Hyper-V Replica ilk replikasyonda gönderilen datanın ardından sadece değişkenleri almaktadır. Hyper-V Replica HTTP/HTTPS portları üzerinden gerçekleştirmektedir. Bu sayede gönderilen datalar şifrelenerek güvenliği ön planda tutmuş oluruz.

 

Mevcut Yapı;

Bu yazıda Workgroup ortamında çalışan iki tane Hyper-V host sunucu üzerinde bulunan VM için Hyper-V Replica özelliğini aktif edeceğiz.Workgroup ortamlarında kimlik doğrulama işlemini Kerberos üzerinden yapamayağımız için HTTPS (443) portu ile yapılandıracağız. Windows Server 2012 R2 yükü iki adet HYPERV-1 ve HYPERV-2 adında Host sunucum bulunmakta olup üzerinde Hyper-V rolü kuruludur.HYPERV-1 olan sunucu üzerinde ReplicaVM adında bir adet sanal sunucum var.Ortamda Local CA (Certification Authority ) olmadığı için makecert.exe ile sertifika üretme işlemini yapacağım. Makecert uygulamasını Microsoft Download Center üzerinden indirebilirsiniz.Link.

 

1-HYPERV-1 Hostu üzerinde çalıştıracağımız bazı komutlar vardır.Bu komutlar ile sertifika üretme işlemlerini yapacağız. Bu komut ile yeni bir kök sertifikası üreteceğim "makecert -pe -n CN=PrimaryTestRootCA -ss root -sr LocalMachine -sky signature -r PrimaryTestRootCAHV1.cer" komutunu çalıştırıyoruz.

2- "makecert.exe -pe -n CN=HYPERV-1 -ss my -sr LocalMachine -sky exchange -eku 1.3.6.1.5.5.7.3.1,1.3.6.1.5.5.7.3.2 -in PrimaryTestRootCa -is root -ir LocalMachine -sp "Microsoft RSA SChannel Cryptographic Provider" -sy 12 HYPERV-1.cer" bu komut seti ile Computer sertifikası oluşturacağız.

3- Yukarıda çalıştırmış olduğum iki komut setini çalıştırdıktan sonar ise "reg add "HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Virtualization\Replication" /v DisableCertRevocationCheck /d 1 /t REG_DWORD /f" komutu ile Registry üzerinde yeni bir kayıt oluşturuyoruz.

4- HYPERV-1 Hostu üzerinde sertifika oluşturma işlemini tamamlamış bulunuyoruz. Şimdi HYPERV-2 Hostum üzerinde komutları editleyerek çalıştırıyorum. "makecert -pe -n CN=PrimaryTestRootCA -ss root -sr LocalMachine -sky signature -r PrimaryTestRootCAHV1.cer"

5-"makecert.exe -pe -n CN=HYPERV-2 -ss my -sr LocalMachine -sky exchange -eku 1.3.6.1.5.5.7.3.1,1.3.6.1.5.5.7.3.2 -in PrimaryTestRootCa -is root -ir LocalMachine -sp "Microsoft RSA SChannel Cryptographic Provider" -sy 12 HYPERV-2.cer"

6- "reg add "HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Virtualization\Replication" /v DisableCertRevocationCheck /d 1 /t REG_DWORD /f" bu komut ile beraber HYPERV-2 hostu üzerindeki sertifika işlemlerini de tamamlanmış bulunuyoruz.

7- Sertifika işlemlerinden sonra Replica Server olarak yapılandıracağım HYPERV-2 sunucu üzerinden Replikasyonu enable ediyoruz. Authentication metodu olarak Use certificate-based Authentication (HTTPS) seçeneğini seçiyorum. Select Certificate ile oluşturmuş olduğumuz sertifikayı gösteriyorum. Authorization and Storage kısmında ise Primary Server ve Replica VM diskini nerede tutulacağını belirtiyorum.

8- Replica işlemi sonrasında Windows Firewall üzerinden gerekli olan Hyper-V Replica HTTPS Listener (TCP-In) portunu enabled ediyoruz.

9- Replikasyon işleminin başarılı bir şekilde enable edilmesi için HYPER-V sunucularının birbirine güvenmesi gerekmektedir.Sunucuların birbirine güvenmesi için karşılıklı olarak Root sertifikalarının import edilmesi gerekmektedir. Sertifikalar import edildikten sonra HYPERV-1 Sertifika konsolu üzerindeki son durum aşağıdaki gibidir.

10. HYPERV-2 üzerinde Sertifikaların son durumu aşağıdaki gibidir. Bu işlemden sonra HYPERV-1 ve HYPERV-2 sunucuları birbirine karşılıklı olarak güvenmektedir.

11- Test için oluşturmuş olduğum ReplicaVM üzerinde Enable Replication seçeneğini seçiyorum.

12- ReplicaVM için Replikasyon sihirbazı açılıyor.

13-Replica Server olarak yapılandıracağım sunucuyu yazıyorum.

14-Specify Connection Parameters ekranında Select Certificate ile oluşturduğumuz sertifikayı gösteriyorum.

15-Choose Replication VHDs ekranında ise ReplicaVM sunucumuza ait path bilgisi yer almaktadır.

16- Configure Replication Frequency ekranında da hangi sürelerde replikasyon işlemini yapacağımızı seçiyoruz.

17-Configure Additional Recovery Points ekranında ise sanal makine Recovery Point sayısını belirtebiliyoruz. Windows Server 2012 ile 16 olan bu değer Windows Server 2012 R2 ile beraber 24 olarak kullanılabilmektedir.

18-Choose Initial Replication Method ekranında ise Replikasyon dosyalarının Network yada External media ile gönderebiliyoruz. Schedule ayarlayarak hangi zamanda start etmesini belirleyebilirsiniz.

19-Son adımda ise Finish diyerek Replikasyon işlemini başlatıyoruz.

20- Replikasyon işleminin başladığını görebiliriz.

21-HYPERV-2 hostunu kontrol ettiğimizde ise ReplicaVM'in burada oluştuğunu görüyoruz.Status kısmında ise Replica işleminin devam ettiğini görebilirsiniz. Replikasyon işlemi başarılı bir şekilde tamamlandıktan sonra HYPERV-2 üzerinde Off konumda beklemektedir.

Bu yazıda Workgroup ortamlarında Hyper-V Replica özelliğini nasıl enabled edeceğimizi görmüş olduk.Bir sonraki yazıda ise Primary Hyper-V Server birşekilde down olduğunda çalışan sanal makinemizin Replica Server üzerinde nasıl start olacağını inceliyor olacağız.

 

Faydalı olması dileğimle.

 

 


 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir