Hyper-V Replica Fail Over Nasıl Yapılır?

 

 

Merhabalar,

Bu yazıda ise sizlere Hyper-V Replica özelliğini aktif ettikten sonra olası bir felaket senaryosu durumunda sanal makinenizin Replica Site üzerinde nasıl çalıştırabileceğinizi anlatıyor olacağım.Bunun yanında Replica özelliğinin diğer seçeneklerinde de bahsediyor olacağız.

 

Planned Failover

Primary Server üzerinde bulunan sanal makine Replica Server üzerinde aktif edilmektedir.Planlı bir aksiyon olduğu için veri kaybı yaşanmadan sanal makine kaynakları Replica Site üzerinde çalışmaya başlar.

Planned Failover

 

 

 

 

 

 

 

Unplanned Failover

Primary Server üzerinde oluşan yazılımsal yada donanımsal bir hatadan dolayı server açılamadığı durumlarda, Replica Server üzerinde bulunan son recovery point noktasının çalıştırabilmesidir.

Failover

 

 

 

 

 

 

1-Daha önce test için oluşturmuş olduğum ReplicaVM makinesi üzerinde sağ tuş Replication > Planned Failover sçeneğini seçiyorum.

2-Planned Failover işleminin yapılabilmesi Ön gereksinimler ve Replica Konfigurasyonu kontrol edilmektedir.

3- Fail Over sonucu aşağıdaki gibi olmalıdır.Aksi halde konfigürasyon da bir yanlışlık vardır.

4- Fail Over işlemi tamamlandığına ait bilgi ekranı ve ReplicaVM adındaki sanal makine HYPERV-2 üzerinde başarılı bir şekilde start olmuştur.

5-HYPERV-2 hostu üzeride Hyper-V Manager konsolunu kontrol ettiğim de ReplicaVM Running olarak çalışmaktadır.

 

View Replication Health

1-ReplicaVM makinesi üzerinde yapmış olduğum Replica konfigurasyonuna ait sağlık kontrolü Replication > View Replication Health seçeneğini ile görebilirsiniz.

2-Replication Health ekranında konfigurasyon ile ilgili bilgiler yer almaktadır. Replication Health: Normal olarak görülmektedir.Replica ile ilgili bir uyarı yada hata olur ise bu ekranda görebilirsiniz.Sol altta bulunan Reset Statistics ile bilgileri resetleyerek yeniden oluşmasını sağlayabilirsiniz.

Test Fail Over

Replica özelliğini enable ettikten sonra Replica Server üzerinde oluşan sanal makine kopyasının çalışıp çalışmadığını düşünebilirsiniz.Bu tür durumlarda Test Fail Over seçeneğini kullanabiliriz.

  Test Failover

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1-Test Fail Over yapmak için Replica Site üzerinde bulunan Hyper-V Manager konsolu üzerinde bulunan ReplicaVM üzerinde sağ tuş Replication > Test Fail Over seçeneğini seçiyoruz.

2-Aşağıdaki ekranda ise geriye dönük hangi kopyayı açacağınızı seçebilirsiniz. Burada maximum Recovery Points 24 olarak verebiliyorduk.Test Fail Over diyerek belirttiğimiz noktada bulunan kopyayı Hyper-V Manager konsolu üzerinde oluşturuyoruz.

3- Hyper-V Manager konsoluna baktığımız da iki adet sanal makinemiz bulunmaktadır.Üste bulunan ReplicaVM bizim replica işleminin devam ettiği sunucu olarak düşünebilirsiniz. ReplicaVM-Test ise bizim Recovery Point olarak seçtiğimiz makinedir.Bu makineyi start edebilirsiniz.

4- ReplicaVM-Test olan makine üzerinde gerekli data,uygulamalar vb. çalışıp çalışmadığını kontrol edebilirsiniz.

5- Test ve kontrol işlemleriniz tamamlandıktan sonra ise yine ReplicaVM olan sunucu üzerinde sağ tuş Replication > Stop Test Fail Over seçeneğini kullanabilirsiniz. Stop dedikten sonra oluşan ReplicaVM-Test makine Hyper-V konsolu üzerinden kaybolacaktır.

Extend Replication

Bu özellik ile Sanal Makine üzerinde Replica konfigurasyonu değiştirebilirsiniz.Örneğin Replica enabled ederken yapmış olduğunuz konfigurayonda Recovery Point 4 olarak seçmiş olabilirsiniz fakat ileriki zamanlarda ihtiyaç doğrultusunda daha fazla kopyalar oluşturmak isteyebilirsiniz. Yada 5 dk ara ile Replica işlemini yapmasını istemiş olabilirsiniz yine burada da 15 dk- 30sn gibi değişikler yapabilirsiniz.Bu şekilde konfigurasyon değişikliği yapmak isterseniz Extend Replication seçeneğini kullanmamız gerekmektedir.

1-Sanal makine üzerinde Replication > Extend Replication seçeneğini seçiyorum.

2-Extend seçeneği ile Replication Wizard açılıyor.

3-Replica Server olacak makineyi seçiyorum.

4-Connection Parameters kısmında herhangi bir işlem yapmadan geçiyoruzm.Sertifika ile ilgili bir sorun var ise buradan yeni sertifikayı gösterebiliyorsunuz.

5-Hangi sıklıkla Replica başlatacağını istiyorsak burada değişiklik yapıyoruz.Biz ilk konfigurasyon da 30sn seçtiğimiz için 5dk-15dk seçeneklerini kullanabilirsiniz demek istiyor.

6-Recovery Points kısmında değişiklik yapmak istersek buradan değiştirebiliyoruz.

7-Burada Replica için bir Schedule belirlemiş olabilirsiniz.Schedule üzerinde değişiklik yapabilir yada immediately olarak kapalı bırakabilirsiniz.

8-Summary ekranında yaptığımız değişiklikleri kontrol ederek Finish ile sihirbazı sonlandırıyorum.

Remove Replication

Bu özellik ile Sanal Makine üzerinde açmış olduğunuz Replication özelliğini Remove edebilirsiniz.(Not:Remove ettiğinizde Replica Site üzerinde bulunan Replica datalarını silmiyor.Siz isterseniz kendiniz sunucu üzerinden silebilirsiniz.)

1-Sanal Makine üzerinde Sağ tuş Replication > Remove Replication seçeneğini kullanıyoruz.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir