Hyper-V Live VM Export

 

Bu yazımda sizlere Hyper-V Virtual Machine Export işlemini anlatıyor olacağım.

Neden Export işlemine ihtiyaç duyarız?

Temel amacı, Hyper-V üzerinde çalışan bir sanal makinenin başka bir Hyper-V ortamına taşınarak çalışmasını sağlamaktır. Bunun yanında gerektiğinde Backup için de kullanıldığı ortamlar olabilmektedir.

Örnek İstanbul site'ında çalışan bir sanal makineyi Ankara site'ında çalışan Hyper-V sunucusu üzerinde çalıştırmanız gerekir. Bu tarz bir senaryoda yapmanız gereken İstanbul 'da bulunan Hyper-V üzerinden sanal makineyi Export edip, Ankara'da bulunan Hyper-V üzerine İmport ederek sanal makinenin tekrar çalışmasını sağlayabiliriz. Başka bir senaryo da ise iş kritik bir sanal sunucu üzerinde işlem yapmanız gerekiyor. İşlem yapmadan önce kullanmış olduğunuz farklı backup yazılımlarınız ile sanal makinenin yedeğini alabilirsiniz. Herhangi bir backup yazılımınız yok ise yada farklı bir şekilde sunucunun yedeğini tutmak da isteyebilirsiniz. İşte bu senaryoda da sanal makineyi harici bir ortam üzerine Export ederek yedekleyebilirsiniz.

Kısaca bilgi verdikten sonra Export işleminin nasıl yapıldığına bakalım.

1-Test için oluşturmuş olduğum TEST-VM adında bulunan sanal sunucumu Export edeceğim.

2-Export işlemini yapmak için Hyper-V Manager konsolunu açıyoruz. Export işlemini sanal makineyi seçtikten sonra Actions ekranı üzerinden yapabilir yada Export edeceğimiz sunucu üzerine sağ tık Export diyebilirsiniz.

3-Export edeceğiniz sunucu için bir Path belirtmeniz gerekmektedir.Browse diyerek istediğimiz yeri seçiyoruz

4- Path seçimini yaptıktan sonra Export seçeneği ile işlemi başlatıyoruz.

5-Sanal sunucu boyutuna göre Export işlemi uzun sürebilmektedir.Bu süre zarfında herhangi bir işlem yapmadan sonucu beklemeniz gerekmektedir.Export işleminin hangi aşamada olduğunu izlemek için Hyper-V Manager konsolu üzerindeki Status kısmını kontrol edebilirsiniz.Burada dikkat ederseniz TEST-VM Running durumda iken Export işlemi yapılmaktadır.Yani bu sanal sunucu kullanıcılar tarafından kullanılabilir durumdadır.

Not:Windows Server 2008 R2 işletim sistemi üzerinden export yapabilmek için sanal makine (Saved) yada (TurnOff) konumda olması gerekmekteydi. Artık Windows Server 2012 R2 ile beraber sanal makineyi kapatmadan Canlı olarak Export edebiliyoruz.

6-Export işlemi tamamlandıktan sonra belirtmiş olduğumuz Path'i kontrol ediyoruz. TEST-VM adındaki makinenin diskinin burada oluştuğunu görebiliriz.

Faydalı olması dileğimle..

 

 

Sources:https://technet.microsoft.com/en-us/library/dn282278.aspx#bkmk_export

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir