Hyper-V Failover Cluster Quick Migration

 

Bu yazımda sizlere Hyper-V Failover Cluster yapısında kullanabileceğimiz Migration seçeneklerinde Quick Migration teknolojisini inceleyeceğiz.

Quick Migration teknolojisi Live Migration teknolojisinden daha önce de kullanılmaktaydı. Windows Server 2008 işletim sistemi ile Quick Migration özelliği kullanabilir halde idi fakat Quick Migration teknik olarak müşterilere bazı sorunlar çıkarmaktaydı bu yüzden de Windows Server 2008 R2 işletim sistemi ile Live Migration özelliğini getirilmiştir.

Quick Migration özelliğini teknik olarak incelediğimiz de çalışma şekli aşağıdaki gibidir;

  • Quick Migration yapmak istediğimiz de önce sanal makine saved duruma getirilir.
  • Sanal makine konfigürasyon ve disk bilgisi hedef sunucu üzerine taşınır.(Taşınma süresinde belli bir kesinti süresi yaşanabilmektedir.)
  • Sanal makine taşınma işlemi sonrasında restore işlemi çalışır duruma getirilir.

Quick Migration ile birlikte taşınan sanal sunucu belli bir kesinti olması sebebi ile High Availability senaryolarında sorunlar çıkarmaktadır. Kullanıcılar taşınma esnasında makinenin boyutuna ve network stabilitesine göre kesintiyi hissedebilmektedir.

Aşağıda bulunan yapıda Source üzerinde çalışan sanal makine Quick Migration özelliği kullanılarak Target Host üzerine taşınmaktadır.

 

 

1-Quick Migration özelliğini test etmek için kullanacağımız sanal sunucuya sürekli Ping atıyoruz.

2-Quick Migration için Failover Cluster Manager konsolu üzerinde sanal makine üzerine sağ tık Move> Quick Migration > Select Node seçeneğini seçiyoruz.

3-Select Node seçeneği ile hangi Node üzerine taşımayı planlıyorsanız buradan seçebilirsiniz.Eğer ki Best Possible Node seçeneği seçseydik Cluster kendisi o an hangi Node uygun ise onun üzerine taşıma işlemi yapacaktır.

4-Node seçimini yaptıktan sonra Quick Migration işlemi başlamaktadır.Failover Cluster Manager konsolu üzerinde Information kısmında süreçleri takip edebilirsiniz. Yukarıda belirtiğim gibi Quick Migration'da sanal makine önce Save konumuna getirilir.

5-Sanal makine konfigürasyon ve disk bilgisini hedef sunucu üzerine taşınma esnasında sanal makineye erişim birkaç Ping kaybı ile kesilmektedir.

6-Quick Migration işlemi tamamlandıktan sonra sanal makine seçmiş olduğumuz HV01 üzerindeki fiziksel kaynakları kullanmaktadır.

Faydalı olması dileğimle.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir