Hyper-V Failover Cluster Node Remove

 

Merhabalar Arkadaşlar,

Bir önceki yazımızda sizlere Hyper-V Failover Cluster ortamı üzerinde Node ekleme işleminden bahsetmiştik.İlgili yazıya buradan oluşabilirsiniz.Node çıkarma işlemi node ekleme işlemine göre daha basit olarak yapılmaktadır.

Cluster yapımızdan neden node çıkarmak isteriz? Cluster üyesi olan sunucular kullanılan kaynaklar için çok fazla ise sunucuyu farklı bir ihtiyaç için kullanmak isteyebilirsiniz.Yada sunucu üzerinde donanımsal bir değişiklik yapılacak ve bir süre cihazın off kalacağını düşünelim bu tür durumlarda cluster üyesi sunucu devamlı kontrol edilip ve ulaşılamayacağı için cluster üzerinde hata alabilirsiniz. Bu tür durumlarda sunucuyu boşa çıkararak farklı amaçlar için kullanabilirsiniz.

Aşağıda bulunan yapı içerisinde 4 node 'lu bir Hyper-V Cluster yapısı görülmektedir.HV02 olan sunucuyu cluster için kaynak ihtiyacı olmadığından boşa çıkaracağız.

1-Öncelikle boşa çıkaracağım sunucu üzerinde sanal makine veya cluster disk olmamasına dikkat etmemiz gerekmektedir.HV02 sunucuyu boşa çıkaracağım için sağ tık More Actions > Evict diyoruz. (Evict: Kelime anlamı olarak boşa çıkarma,salıverme anlamına gelmektedir.)

2-HV02 sunucusunu Cluster üzerinden evict etmek istiyormusunuz sorusunu Yes diyerek onaylıyoruz.

3-Failover Cluster Manager konsoluna tekrar kontrol ettiğimizde HV02 sunucusunun olmadığını göreceğiz.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir