Hyper-V Failover Cluster Live Migration

 

Merhabalar,

Bu yazımızda sizlere Hyper-V Failover Cluster yapısı içerisinde High Availability süreçlerinin gerçekleştirilmesi için kullanmış olduğumuz Live Migration konusunu inceliyor olacağız. Live Migration adından da belli olacağı üzerine canlı transfer işlemini yapmaktadır. Teknik olarak düşünecek olursak Hyper-V üzerinde çalışan bir sanal makinenin farklı bir Hyper-V sunucusu üzerine herhangi bir kesinti olmadan transfer edilmesi işlemidir.

Microsoft Windows Server 2008 R2 ile beraber Live Migration teknolojisini desteklemektedir. Live Migration teknik olarak nasıl çalışmaktadır?

  • Öncelikle Live Migration teknolojisini kullanabilmemiz için kaynak ve hedef sunucu Cluster üyesi olmalıdır. Cluster yapısı içerisinde bulunan fiziksel sunucular TCP üzerinden devamlı haberleşmektedirler.
  • Live Migration dediğimiz de ilk olarak sanal makine konfigürasyon bilgisi kaynak sunucudan hedef sunucuya network üzerinden gönderilmektedir. Konfigürasyon dosyası içerisinde CPU, Memory, Ethernet gibi sanal makineye ait veriler gönderilmektedir.
  • Cluster ortamlarında Sanal sunucuya ait diskler paylaşımlı bir disk alanı üzerinde tutulduğu için sanal makine disk bilgisi ortamda bulunan Storage üzerinden hedef sunucuya gönderilmektedir.(Disk gönderilmemektedir, disk bilgisi gönderilmektedir.)
  • Sanal sunucu konfigürasyon ve disk bilgisi hedef sunucuya gönderildikten sonra sanal makine 1 ping süresince aktif edilir.
  • Live Migration süresince sanal makine üzerinde çalışan kullanıcılar kesinti hissetmeden çalışmalarına devam etmektedir.

Aşağıda bulunan yapıda Live Migration işlemini teknik olarak inceleyebilirsiniz.

1-Live Migration ile canlı bir taşıma işlemi yapabildiğimizi daha net anlamak için taşıyacağımız sunucuya devamlı ping atarak test edebiliriz.

2-Live Migration yapabilmek için Failover Cluster Manager üzerinde sanal sunucuya sağ tık Move> Live Migration seçeneğini ile yapabiliriz. Live Migration yaparken bize iki seçenek sunulmaktadır. Best Possible Node ile Cluster üzerinde en uygun olan Node üzerine kendisi taşımaktadır. Select Node seçeneği ile biz hangi Node üzerine taşıyacağımız belirleyebiliriz.

3-Select Node seçeneğini seçtiğimizde  Cluster yapısına üye olan fiziksel Hyper-V sunucularını görebiliriz. HV02 sunucuyu seçerek devam edeceğim.

4-Node seçimini yaptıktan sonra Live Migration işlemi başlamaktadır.Failover Cluster Manager konsolu üzerinde Information kısmında Live Migration süreci görülmektedir.

5- Network konfigürasyonu ile ilgili herhangi bir sıkıntı olmadığı durumlarda 1 ping kaybı ile taşıma işlemi yapılmaktadır.

6- Live Migration işlemi tamamlandıktan sonra Owner Node kısmına baktığımız da sanal makinenin bizim seçtiğimiz HV02 üzerinde olduğu görülmektedir.

 

Faydalı olması dileğimle..

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir