Hyper-V Failover Cluster (CSV) ekleme nasıl yapılır?

 

Merhabalar,

Bu yazımızda sizlere Hyper-V Failover Cluster ortamınız içerisine Cluster Shared Volume (CSV) ekleme işleminin nasıl yapıldığını inceliyor olacağız. Daha önceki yazımızda Failover Cluster üzerinde Cluster Shared Volume (CSV) konfigürasyon işlemini anlatmıştık.

Hyper-V Failover Cluster senaryosu uygulamalarında en az iki adet disk alanı gerekmektedir. Bunlardan bir tanesi Sanal Makinelerin tutulacağı alan, diğeri ise Failover Cluster bilgisinin tutulacağını Quorum alanıdır. Cluster yapınız ön göremediğiniz bir şekilde büyüyebilir ve içerisinde bir çok sanal makine barındırmanız gerekebiliyor. Bu tür durumlar da ise iki seçeneğiniz bulunmaktadır.

  • Storage Pool içersinde yeterli yeriniz var ise var olan volume expand edilerek gerekli alanı kazanabilirsiniz.
  • Storage Pool içerisinde yeterli yeriniz var ise yeni bir volume oluşturup ve Cluster üzerine ekleyebiliriz.

1-Biz bu yazıda 2. seçeneği uyguluyor olacağız. Demo ortamımda donanımsal bir storage olmadığı için ben Windows Server 2012 R2 ISCSI Storage özelliğini kullanıyoruz. Disk3 olarak ClusterVolume2 adında bir volume oluşturup Online duruma getiriyoruz.

2-Failover Cluster Manager konsolunu açıyoruz. Storage > Disks seçeneği altında Cluster içerisinde olan disklerimizi görüyoruz. Burada dikkat ederseniz Cluster Disk 1 = Cluster Shared Volume , Cluster Disk 2 = Disk Witness in Quorum olarak görülmektedir. Actions ekranında Add Disk seçeneği ile yeni bir disk ekleyelim.

3-Disk Management tarafında gerekli yapılandırmayı yaptıktan sonra Add Disk dediğimiz de Available diskleri görüyoruz. Diski seçerek devam ediyoruz.

4-Seçim yaptıktan sonra yeni disk Cluster yapısı içerisine eklemektedir.

5-Eklemiş olduğumuz disk Cluster Disk 3 = Available Storage olarak görülmektedir.Bizim bu diski Cluster üzerinde Shared Volume olarak kullanmamız için CSV olarak eklememiz gerekmektedir.

6-Cluster Disk 3 üzerine gelip, Add to Cluster Shared Volume seçeneğini ile CSV olarak ekliyoruz.

7-Failover Cluster Manager konsolunu üzerindeki disklerimizi kontrol ettiğimizde 3 adet disk olduğunu ve Cluster Shared Volume olarak 2 disk görülmektedir. Artık biz eklediğimiz 3. Diski de Cluster üzerinde kullanabilir durumdayız. Konsolun alt tarafına baktığımız da ise Cluster Disk 3 'e ait Volume bilgilerini görebiliriz.

 

Faydalı olması dileğimle.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir