Hyper-V 4.0 Virtual Machine Import


Bu yazımızda sizlere Hyper-V 4.0 Virtual Machine Import işlemini anlatıyor olacağım.Bir önceki yazımız da Hyper-V Live VM Export işlemine değinmiştik. Windows Server 2012- Hyper-V 3.0 öncesin de Hyper-V üzerine Virtual Machine Import yapabilmemiz için sanal makinenin Export edilmiş olması gerekmekteydi.Hyper-V 3.0 ile artık sanal makinenin dosyalarının kopyalanması ve Import işleminin bu dosyalar üzerinden gerçekleştirilmesi mümkündür.

Bunun yanında yine Hyper-V 3.0 öncesinde sanal makine Import edildiğinde herhangi bir kontrol aşamasından geçmemekteydi.Buda sanal makine Import sonrasında konfigürasyon hataları sonucu sanal makinenin stabil çalışmasını engellemekteydi.Windows Server 2012 Hyper-V 3.0 ile beraber sanal makine Import işlemi sonrasında 40 farklı hatayı tespit ederek düzeltebilmektedir.Bu sayede sanal makine Import sonrasında tekrar stabil çalışmasına devam etmektedir.

1-Bir önceki yazımda kullanmış olduğum TEST-VM sunucumu farklı bir disk alanına Export ettiğim için HyperVStore üzerinde bulunan sanal sunucu dosyalarını Delete ediyoruz.

2- Yes diyerek Delete işlemini onaylıyoruz.

3-Hyper-V Store üzerinde TEST-VM makineme ait dosyalar silinmiştir.

4-Import işlemini Hyper-V Manager konsolu üzerinden Import Virtual Machine seçeneği ile yapıyoruz.

5- Import Virtual Machine siharbazını Next ile geçiyoruz.

6-Import edeceğimiz sanal makinenin bulunduğun path'i Browse diyerek göstermemiz gerekiyor.

7-Path'i gösterdikten sonra Next ile devam ediyoruz.

8- Buraya dikkat etmeniz gerekmektedir. Hyper-V 3.0 öncesinde sanal makineyi Import edebilmemiz için  Export işleminin yapılması gerekliydi. Artık böyle bir zorunluluk bulunmamaktadır. 

Peki neden Export edilmemiş sanal sunucuyu Import edemiyorduk?

Sanal sunucuyu Export ettiğimiz de konfigürasyon dosyası içerisinde otomatik olarak EXP File adında bir dosya oluşmaktadır. Import ederken gerekli olan önemli dosya bu dosyadır.Import işleminden sonra EXP File –XML File olarak otomatik olarak değişmektedir.

– Hyper-V 3.0 ve 4.0 üzerine sanal makine Import etmek için sanal makine dosyalarının içerisinde bulunan .xml file olması yeterlidir.

9- Bu adımda ise Import tipini seçmemiz gerekmektedir.Aşağıda görüldüğü gibi sanal makineyi 3 farklı şekilde Import edebilirsiniz.

  • Register the virtual machine in-place (use the existing unique ID) Bu seçenek ile herhangi bir ID ataması olmaz sanal sunucuyu aynı şekilde kullanırız.
  • Restore the virtual machine (use the existing unique ID) Bu seçenek ile herhangi bir ID ataması olmaz sunucu bizim belirttiğimiz lokasyonda çalışmaktadır.
  • Copy the virtual machine (create a new unique ID) Bu seçenek ise sanal makineye ID ataması yapar ve belirttiğimiz lokasyonda çalışmaktadır.

Ben bu çalışmada Register the virtual machine in-place (use the existing unique ID) seçeneğini seçiyorum.

10-Summary ekranında Virtual Machine,Import File,Import Type bilgilerini kontrol ettikten sonra Finish ile sihirbazı tamamlıyoruz.

11-TEST-VM adındaki sanal sunucumuz Hyper-V Manager konsolu üzerinde tekrar oluşmuştur.State kısmına dikkat ederseniz makine Saved durumdadır.Import ettiğimiz sanal sunucular Saved konumda Import edilmektedir.

12-TEST-VM sunucumuzu Start ediyoruz.

13-Sunucu Start olduktan sonra Status kısmını kontrol ederseniz Restoring –Succeeded olarak sonuç vermektedir.

14-TEST-VM sunucumuzu tekrar açıyoruz. "Unutmayın, Import ettiğiniz makine hangi tarih-saat 'de alınmış ise yine o tarihteki gibi açılacaktır."

Faydalı olması dileğimle.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir