Hyper-V 4.0 Enhanced Session Mode

 

Merhabalar,

Windows Server 2012 R2 ve Windows 8.1 işletim sistemi ile hayatımıza giren bir başka değişiklik ise Enhanced Session Mode özelliğidir. Enhanced Session Mode bağlantı özelliğini kullanarak sanal makineye Connect olduğumuz da Hyper-V Host yada bağlantı yaptığımız Local Computer üzerinde bulunan kaynaklarını kolayca taşımamızı sağlamaktadır.

Basic Session Mode,

Standart bağlantı şekli ile sanal makineye Connect olduğumuz da fiziksel makine üzerindeki klavye,Mouse ve ekran bağlantılarını kullanarak sanal makineyi görüntüleyebiliyorduk. Bu tip bağlantı bazen sorunlar yaşamamıza neden olmaktaydı. Problem yaşadığımız durumlarda ise sanal sunucuya RDP (Remote Desktop Protocol) ile bağlanıyorduk.

Enhanced Session Mode,

Gelişmiş bağlantı tipi ile VMConnect çok daha fazla kullanım deneyimi sağlamaktadır. Bu sayede Hyper-V üzerinde çalışan sanal makinelere bağlanırken Klavye,Monitör,Mouse,Audio,Clipboard,USB Devices, Printers ve Tak Çalıştır aygıtları kolayca sanal makine üzerine taşıyabiliyoruz. Enhanced Session Mode aslında sanal makineye RDP (Remote Desktop Protocol) yapıyormuşuz gibi bir deneyim sunmaktadır. RDP bağlantısı yaptığımızdaki gibi Local bilgisayar üzerindeki kaynakları taşımaktadır.

  • Enhanced Session Mode özelliğini kullanmak için Remote Deskop bağlantı özelliği bulunan bir işletim sistemi olması gerekmektedir.
  • İşletim sistemine bağlı olarak sanal sunucu üzerine Redirect edilecek özellikler değişiklik gösterebilmektedir.
  • Bu özelliği kullanabilmek için sanal sunucunun Remote Desktop bağlantısının açık olması gerekli değildir.

Avantajlarından bahsedelim..

1-Hyper-V Manager üzerinde sanal makineye çift tıkladığımızda aşağıdaki gibi bir pencere karşımıza çıkmaktadır. X diyerek kapattığımızda sanal makineye Hyper-V konsolundan standard bağlantı yapmış oluyoruz. Connect diyerek devam ettiğimiz de ise bağlantı tipi RDP olacağı için RDP'nin getirmiş olduğu avantajları da kullanabilmekteyiz.

2-Display Configuration kısmı, bağlantınız hangi çözünürlükte olmasını beliryebilirsiniz.Bağlamış olduğunuz monitör örneğin 1920*1080 özellikte ise o çözünürlükte sanal makineye bağlanabiliyorsunuz..Ek olarak alt tarafta bulunan Use all my monitors seçeneği ile makinenize bağlı olan başka monitörler var ise onlara da görüntüyü aktarabiliyorsunuz.

3-Bağlantı yaptığınız ses ile ayarları settings kısmından yapabilirisiniz.Local devices and resources kısmında ise bağlanacağız bilgisayar üzerindeki printer'ı taşıyabilir ve Clipboard seçeneği ile copy-paste işlemini yapabilirsiniz. Clipboard özelliği burada bizlerin hoşuna giden bir özelliktir.Çünkü çoğumuz ihtiyac duyduğu fiziksel host üzerinden sanal makineye bir şey kopyalamak istediğinde kopyalama işlemi yapamıyordu..Enhanced Session Mode ile copy-paste işlemlerinizi Host-VM arasında yapabilirsiniz.More diyerek daha fazla seçenek seçebilirsiniz.

4-More dediğimizde sanal makineye bağlanırkan local makine üzerinde tanımlı disk sürücülerini de götürebilirsiniz.Bu özellikte yoğun kullanım esnasında işimizi bir hayli kolaylaştırmaktadır.Örneğin kullanmış olduğunuz bilgisayar üzerinde bulunan bir external disk üzerinden data atmak istediğinizde buradan seçerek ilgili diski sanal sunucu üzerinde görebilirsiniz.

5- Enhanced Session Mode özelliğini Server, User ve Information Services içerisinde enable edebiliyoruz.

Hyper-V Settings içerisinde Enhanced Session Mode Policy içerisindeki "Allow enhanced session mode" kutucuğunu işaretleyerek aktif edebiliriz.

6-User >Enhanced Session Mode > Use enhanced session mode seçeneğini aktif ederek,

7- Sanal makine Settings kısmında bulunan Integration Services > Guest services seçeneğini aktif ederek kullanabilmekteyiz.

Başka bir yazıda görüşmek dileğiyle.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir