Hyper-V 2.0 – Hyper-V 4.0 In-Place Upgrade

 

Merhabalar,

Bu yazımızda sizlere Windows Server 2008R2 işletim sistemi üzerinde çalışan Hyper-V 2.0 rolünü donanımsal ihtiyaçlar sebebi ile Hyper-V 4.0 sürümüne In-Place Upgrade seçeneği ile yükseltme işlemini yapıyor olacağım.Bu çalışmada Hyper-V 2.0 üzerinde bir adet TEST adında sanal makinem olacaktır.Yükseltme işlemi sonrasında Hyper-V üzerinde çalışan sanal sunucumuzun durumunu kontrol ediyor olacağız.

In-Place Upgrade nedir?

Pek kullanılmayan bir Upgrade seçeneğidir.In-Place upgrade ile mevcut işletim sistemi üzerinden yükseltilecek sürüme ait kurulum mediası ile yükseltilebilmektedir.In-Place upgrade seçeneği mevcut sürüm dosyalarının üzerine yeni sürüme ait dosyalar download edilerek yükseltildiği için yazılımsal ve donanımsal problem çıkma olasılığı her zaman bulunmaktadır.

Çoğu ortamda bu işlem Hyper-V üzerindeki sanal makinelerin export-import işlemi ile temiz bir kurulum ile yapılmaktadır. In-Place upgrade işleminden önce de her türlü problem karşı sanal makinelerin backuplarının alınmasını kesinlikle öneririm.

 

1-Hyper-V 2.0 rolümüz Windows Server 2008R2 Enterprise SP1 işletim sistemi üzerinde çalışmaktadır.

2. Hyper-V Manager üzerinde TEST adında oluşturduğumuz sanal makinemiz bulunmaktadır.Bu sanal makineyi In-Place Upgrade işlemi sonrasında Hyper-V 4.0 üzerinde çalışıp çalışmayacağını test edeceğiz.

3.NODE-1 üzerine Windows Server 2012R2 kurulum mediasını takıyoruz.

4-Windows Server 2012 R2 Kurulum sihirbazı açılmaktadır.Install now diyerek kurulumu başlatıyoruz.

5-Windows Server 2008 R2 tüm güncellemelerin yüklü olması gerektiği için online update search yapıyorum.Bu adımda sunucunun internete çıkışında bir problem yaşanmaması gerekmektedir.

6- Windows Server 2008 R2 güncelleştirmeleri aranıyor.Arama yaparkan bir kaç dakika bekleyebilirsiniz.

7-Eksik olan Windows güncelleştirmeleri download edilmektedir.

8-Yükseltmek istediğiniz Windows Server 2012 R2 sürümünü seçerek devam ediyoruz.Ben  2012 R2 Standard Edition kurulum yapacağım.

9-Lisans anlaşmasını kabul ederek devam ediyoruz.

10-Hangi tip yükleme yapacağımız bu ekranda seçiyoruz.Sıfırdan kurulumlarda Custom seçeneği ile devam ediyorduk.Yükseltme işlemi için ise Upgrade seçeneğini seçiyoruz.

11-Yükseltme uyumluluğu kontrol edilmektedir.

12-Uyumluluk raporunda bir hata yok ise işleme devam edebilirsiniz.

13-Windows Server yükseltme işlemi başlamıştır.Yükseltme işlemi sırasıda dosyaları,uygulamalari ve ayarları toplamamaktadır.

14-Yükseltme için gerekli olan feature ve update’ler yüklenmektedir.

15-Yükleme işlemi tamamlandıktan sonra sunucu otomatik olarak restart etmektedir.Windows Server 2012R2 aygıtları yapılandırmasi için hazırlanmaktadır.

16-Yükseltme işlemine devam etmek istemiyorsanız Windows Setup Rollback seçeneği ile yükseltme işlemi sonlandırabilirsiniz.Biz herhangi bir işlem yapmadan bekliyoruz.

17- Sunucu ayarlarını tamamlamak için tekrar yeniden başlamaktadır.

18-Ve oturum açma ekranı görünecektir.Yükseltme işlemini bu adımda tamamlamış bulunuyoruz.Hepsi bu kadar!

19-Sistem özelliklerini kontrol ettiğimizde işletim sisteminin Windows Server 2012 R2 olarak değişmiştir.

20-Biz bu çalışmada Windows Server işletim sistemi yükseltmenin yanında kurulu olan Hyper-V 2.0 rolünü Hyper-V 4.0 versiyonuna da yükseltmiş bulunmaktayız.Hyper-V 2.0 üzerinde oluşturduğumuz TEST adındaki sanal makine start dediğimizde herhangi bir sorun olmadan çalışmaya devam etmektedir.

 

Bu yazımızda ortamımızda bulunan Windows Server 2008R2 Hyper-V 2.0 yüklü olan makinemizi Windows Server 2012R2 Hyper-V 4.0 versiyonuna yükseltme işlemi tamamlanmış bulunmaktayız.

Faydalı olması dileğimle..

 

 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir