Failover Cluster Add Virtual Machine Role

 

Merhabalar,

Bu yazımızda sizlere Failover Cluster yapısı üzerine Virtual Machine ekleme işleminden bahsedeceğim..Daha önceki yazımda Failover Cluster Manager Virtual Machine oluşturma işleminden bahsetmiştim.Şimdi ise Hyper-V Manager konsolu üzerinde oluşturmuş olduğumuz bir sanal makinenin Failover Cluster yapısı içerisine ekleme işlemini göreceğiz.Failover Cluster konsolu üzerinden oluşturduğumuz sanal makine direk Cluster yapısı içerisinde yer almaktadır fakat Hyper-V konsolu üzerinde oluşturulan sanal makine Cluster yapısına direk dahil olmamaktadır.Cluster Manager konsolu üzerinde biz manuel olarak ekleyebiliyoruz.

Şöyle düşünebilirsiniz iş kritik sunucularınız var ve High Availability sağlamanız gerekmekte ise Failover Cluster üzerine taşıyabilir yada cluster üzerinde create edebiliriz.Ancak daha az kritik yada önemli olmayan sunucularınız var ise Cluster üzerine dahil etmeyebilirsiniz.

1-İşlem için Failover Cluster Manager konsolu üzerinde Roles > Configure Role.. seçeneğini seçiyoruz.

2-Select Role ekranında Virtual Machine seçiyoruz.

3-Cluster yapısına dahil edilmemiş sunucuları burada görebiliriz.VM-TEST adındaki sunucumu seçerek devam ediyoruz.

4-Confirmation ekranında ekleyeceğimiz sunucu bilgisi bulunmaktadır.Next diyerek Cluster yapısına dahil edilmektedir.

5-Finish diyerek sihirbazı tamamlıyoruz.

6-Failover Cluster Manager konsolunu kontrol ettiğimizde ise Roles ekranında bizim Cluster'a dahil ettiğimiz sunucuyu görebiliyoruz. Artık VM-TEST sanal sunucumuz High Availability olarak çalışmaktadır.

7-Eğer tersi düşünüyorsanız yani Cluster üzerinde çalışan bir sanal makineyi Hyper-V üzerine düşürmek için Sanal makineyi Failover Cluster Manager konsolu üzerinden Remove etmeniz yeterli olacaktır.Buradan Remove ettiğinizde sanal makine sahibi olduğu Hyper-V konsoluna giderek yönetimini yapabilirsiniz.

2015-02-19_110251

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir