Azure Virtual Machines Protection with Azure Backup

 

Merhabalar Arkadaşlar,

Bu günkü yazımda sizlere Microsoft Azure Backup servisinden bahsedeceğim. Azure Backup servisi ile ilgili daha önceki yazmış olduğum yazıya Microsoft Azure Backup with Virtual Machine Protection ulaşabilirsiniz. Azure Backup servisi On-Premises yapıda bulunan sanal yada fiziksel sunucularınızı dosya bazında yada imaj olarak koruma altına alarak yedekliliğini sağlayabiliyoruz. Yapılarınızda yedekliliği sağlamak için gereken donanımsal ve yazılımsal maliyetlere gerek duymadan sadece Microsoft Azure Backup servisini kullanarak  yedekleme işlemlerinizi yapabilirsiniz.

"Microsoft Azure Backup servisi sadece bir backup yazılımı olarak değerlendirmek yanlış olur. Azure Backup hem yazılımsal olarak hemde backup için gerekli olan depolama alanı ile birlikte sunulan bir hizmettir."

Microsoft Azure Backup servisini kullanıma ilk sunduğu anda sadece On-Premises yapılar için kullanılabiliyordu.Microsoft Azure platformu üzerinde çalışan sanal makineler hizmet olarak default 3 replikasını tutmaktadır. Fakat Azure kullanıcıları ayrıca bir backup hizmetini çalıştıramıyorlardı. Biz bu yazıda Mart ayı içerisinde Preview olarak duyurulmuş olan Microsoft Azure Backup ile Azure üzerinde çalışan Virtual Machine backuplarının imaj olarak nasıl alınacağını inceleyeceğiz.

Microsoft Azure Backup servisini kullanmanın faydalarını sıralayacak olursak;

  • Azure Backup servisi ile sanal makinelerin otomatik backup ve recovery işlemlerini yapabiliyor.
  • Azure Backup uygulama tutarlı yedeklilik sağlamaktadır.
  • Sanal Makine yedekleme sırasında hiçbir kesinti olmadan sürecini tamamlamaktadır.
  • Windows ve Linux çalıştıran Azure sanal makinelerinizi yedekleyebilirsiniz.
  • Azure Backup Vault içerisindeki kurtarma noktaları sayesinde kolayca geri yükleme için kullanılabilir.

 

Aşağıda görülen yapı ile bu konuyu inceleyeceğiz. Özet olarak, Microsoft Azure üzerinde iki adet sanal makinem bulunmaktadır. Bu iki sanal makinenin backuplarını almak için bir adet Backup Vault oluşturacağız. Sonrasında backup alacağımız sanal makineleri Register ederek backup başlatacağız.Test için sanal makineyi delete ederek son aldığımız Backup'ı Restore edeceğiz.

 

 

1-Öncelikle Management Portal üzerinden Recovery Services > Backup Vault > Quick Create diyerek bir Vault oluşturacağım. "AzureVMs-Backup-Vault" olarak bir isim belirliyorum. Region olarak ise "West Europe" seçiyorum.

2-Recovery Services ekranında oluşturduğum "AzureVMs-Backup-Vault" Active olarak görülmektedir.

3- "AzureVMs-Backup-Vault" içerisine girerek Dasboard ekranında yapmamız gereken adımları görebiliriz.

4- İlk adımda Discover Virtual Machines linkine tıklıyoruz.

5- Registered Items ekranında Type olarak Azure Virtual Machine seçiyoruz. Alt tarafta bulunan Register ile devam ediyoruz.

6- Register Items ekranında Azure Subscription' a bağlı Cloud servisi üzerinde duran sanal makineleri görüyoruz. (Birden fazla Cloud Service olsaydı önce Cloud Service seçip sonra sanal makineleri seçecektik.) Backup alacağımız sunucuları işaretleyerek yan tarafa ekliyoruz. Register işlemi ile beraber sanal makine içerisine Recovery Service extensionları yüklenmektedir. Bu sayede sanal makineleri kapatmadan Volume Shadow Service (VSS) ile tutarlı bir yedekleme sağlanabilmektedir.

7-Register işlemi sonrasında sanal makinelerin durumları aşağıda görülmektedir.İkinci adım olan Register Virtual Machines adımını tamamlıyoruz.

8- Son adım olarak Protected Items kısmında sanal makine için koruma politikası belirleyeceğiz.Protected Items > Azure Virtual Machine > Protect seçeneği ile devam ediyoruz.

9- Register ettiğiniz sanal makineler için ayrı ayrı backup politikaları da oluşturabilirsiniz. Ben iki sanal makine içinde aynı ayarları kullanacağım. İkisini de seçerek devam ediyorum..

10- Configure protection kısmında yeni bir Policy oluşturacağım. Bu kısımda sanal makinenin ne sıklıkla yedeklenmesi gerektiğini ve yedeklenen sanal makine datasının Azure Backup üzerinde ne kadar tutulacağını tanımlayabilirsiniz. (En fazla 30 gün seçebiliyoruz.)

11- Konfigürasyon işlemi burada tamamlandı. Şimdi Protected Items ekranında "engin-cfgsvr" sanal makinenin "Backup Now" butonu ile backup işlemini başlatıyoruz.

12-Jobs kısmını kontrol ettiğimiz sanal sunucu üzerinde backup işleminin başladığını görebiliriz.

13- Job içerisine girdiğimizde data taşıma işlemi yapmadan Snapshot aldığını görüyoruz. Bu sayede aslında sanal makine Snapshot üzerinden hizmet vermektedir.

14- Azure üzerinde çalışan default bir makine yaklaşık olarak 20-30 dk gibi bir sürede Full backup almaktadır. Sub Task kısmında işlemlerin başarılı bir şekilde tamamlandığını görüyoruz.

15- Protected Items ekranında "engin-cfgsvr" sunucusu Protected olarak görülmektedir. Sağ tarafta ise Recovery Point Time bilgisi yer almaktadır.

16- Senaryo gereği sanal sunucu üzerinde yazılımsal bir problem olduğunu düşünelim ve sanal makineyi en son aldığımız backup'ı komple Restore etmemiz gerekiyor. Ben bu işlem için sanal makineyi "Delete" ediyorum.

17- Virtual Machines ekranında sadece "engin-trgtsvr" adındaki sunucum bulunmaktadır.

18-Protected Items ekranına tekrar dönüyoruz. Backup aldığımız sunucu "engin-cfgsvr" üzerine gelerek alt tarafta bulunan Restore butonuna tıklıyoruz.

19- Aşağıdaki ekranda bu sanal sunucu için kullanılabileceğim Recovery Point'leri görüyoruz. Sadece bir adet Recovery Point'im olduğu için seçerek devam ediyorum.

20- Restore edeceğim sanal sunucu adını "engin-cfg-r" olarak belirtiyorum. Cloud Service ve Virtual Network seçimlerini de yaptıktan sonra Onay butonu ile Restore işlemini başlatıyorum.

21- Yine Jobs kısmında Restore işleminin durumunu görebilirsiniz.

22- Virtuaal Machines ekranına tekrar döndüğümüzde "engin-cfg-r" adında Restore ettiğim sanal makine son alınan backup noktası ile yeniden oluşmuştur.

Faydalı olması dileğimle..

 

 

 

 

 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir