Azure Virtual Machine Password Reset

 

Bu yazı da sizlere Azure Virtual Machine Password Reset işleminin nasıl yapıldığını göreceğiz. Azure üzerinde oluşturduğunuz sanal makine bir etki alanı içerisinde değil (Domain'de değil ise ) ise sanal makine oluşturma sırasında belirttiğimiz kullanıcı ve adı parola ile bağlantı işlemini yapmaktayız. Sanal makine oluşturma esnasında verdiğiniz kullanıcı adını yada parolayı herhangi bir şekilde unuttuğunuz zaman sanal makine bağlantı gerçekleştiremezsiniz. Peki böyle bir durumda ne yapacağız? Azure Preview Portal üzerinde sanal makine için yeni bir admin hesabı ve parolası belirleyebilmekteyiz. Yazı başlığı Password Reset olarak geçiyor fakat tam olarak yapılan işlem sanal makine için yeni bir Admin hesabı oluşturmaktır.

1-Azure Management Portal üzerinde test için kullanacağım AzureVM1 adında bir sanal makine bulunmaktadır. Password Reset işlemini için Preview Portal 'e geçiş yapacağız.

2- Preview Portal üzerinden sırası ile AzureVM1 > All Settings > Password Reset adımlarını takip ediyoruz. Password Reset ekranında ise yeni bir administrator hesabı için kullanıcı adı ve parola belirliyoruz. Sonrasında alt kısımda bulunan Reset Password adımı ile işlemi başlatoyoruz.

3- Password Reset işlemini Notifications kısmından takip edebilirsiniz. Bu esnasında sanal makine konfigürasyon bilgisi Update olmaktadır.

4- Notifications kısmında işlem tamamlandığında detaylı logları inceleyebilirsiniz.

5- Sanal makineye yeni oluşturduğum hesap ile tekrardan giriş yapıyoruz.

6-Sanal makineye bağlantım başarılı bir şekilde gerçekleşmiştir.

 

Faydalı olması dileğimle..

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir