Azure Subscriptions Co-Administrator Hesabı Ekleme

 

Bu yazıda Azure aboneliğinize eş yöneticiler atamak için gerekli olan Co-administrator hesapları nasıl eklendiğine bakacağız. Bu işlem ile Azure hizmetlerini ekibinizdeki diğer kişiler ile paylaşarak Azure hizmetlerindan faydalanabilir..

1- enginozkurt@outlook.com MSDN aboneliğimle Azure portaline giriş yapıyorum. Settings kısımda Subscriptions kısmında bu hesaba bağlı iki adet abonelik olduğunu görüyorum. Administrators kısmına giriş yapıyorum.

2- Administrators kısmına girdiğimizde ise aynı hesap ile iki aboneliğe erişebileceğimiz görülüyor. Taskbar'da bulunan Add seçeneğini seçiyoruz.

3- Add a Co-Administrator ekranında bağlanacak kişiye ait Microsoft hesabı yada kurumsal iş hesabınızı yazabilirsiniz. Subscription kısmından ise hangi abonelik için yönetim yapacağını seçiyorsunuz.

4- Co-administrator hesabı oluştuktan sonra aşağıdaki gibi hesap adı, abonelik ve yönerici rolü görülmektedir.

5- Test için şimdi engin.ozkurt@me.com hesabı ile giriş yapmayı deniyoruz.

6- Başarılı bir şekilde giriş yapıyoruz. Settings > Subscriptions kısmını tekrar control ettiğimizde bu hesap içi (Co-administrator) ilgili olan abonelik bilgileri yer almaktadır. Yani bu kişi diğer abonelik ile ilgili hizmetleri kullanamayacaktır.

 

Faydalı olması dileğimle.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir