Azure Storage Explorer ile Azure Depoloma Alanları Nasıl Kullanılır?

 

Merhaba,

Bu yazıda Azure Storage Explorer aracı yardımı ile Azure üzerinde oluşturduğumuz depolama alanlarını nasıl kullanırız aslında buna bakacağız. Azure üzerindeki depolama alanlarını farklı senaryolarda kullanabiliriz. Bu yazıda ki Azure üzerinden sadece Storage hizmeti satın alarak dosylarınızı ve dökümanlarını yedekleyebilirsiniz.

Azure Storage Explorer aracını nasıl kullanıyoruz şimdi buna bakalım.

Öncelikle Azure üzerinde bir Storage Account oluşturmamız gerekiyor.

1-New > Data+Storage > Storage Account > Create adımları ile Storage Account oluşturma adımlarına devam ediyoruz

2-Storage Account kısmında Uniq bir isim belirliyoruz. LRS(Local Redundant ) yada GRS (Geo-Redundant) seçimlerini tamamlıyoruz. Veri Merkezi seçimini de yaptıktan sonra Create diyerek Storage Account oluşturma adımlarını tamamlıyoruz.

3-Şimdi de Azure Storage Explorer aracının kurulumunu tamamlayalım.

4- Kurulum işlemi hızlı bir şekilde tamamlanmaktadır.

5- Kurulum tamamlandıktan sonra aşağıdaki gibi bir ekran açılmaktadır. Add Account diyerek Azure üzerinden oluşturduğumuz Storage Account bilgilerini gireceğiz.

6- Storage Account eklemek için "Account Name
ve
Account Key" bilgileri gerekmektedir.

7-Storage Account > Settings > Keys seçeneklerini devam ettiğiniz de gerekli olan bilgilere ulaşabilirsiniz.

8- Gerekli bilgileri yazdıktan sonra "Test Access" seçeneği ile bağlantı testini yapabilirsiniz. Erişiminiz tamam ise Save diyerek Storage Account'I Save diyerek kaydedebilirsiniz.

9-Storage Account ekleme işlemi tamamlandıktan sonra aşağıdaki gibi görülmektedir.

10- İstersek buradan New diyerek yeni konteynerlar oluşturabiliriz. Bu sayede farklı farklı dökümanları ayrıştırabiliriz.

11- Yedekler adında bir konteynır oluşturdum. Oluşturduğum konteynır içerisine data atmak için ise üst tarafta bulunan Upload seçeneği ile lokaldeki datalarınızı buraya upload edebilirsiniz. Ben aşağıda görüldüğü gibi bazı .png dosyalarını ekledim..Bu şekilde upload etmiş olduğum tüm datalar Azure üzerinde depolanmaktadır.

12- Azure üzerine Upload edilen dataları görmek için Storage Account içerisinde oluşturduğumuz Yedekler konteynırına baktığımızda yüklediğimiz dosyaların burada depolandığını görebiliriz. Kullanımı çok kolay olan bu yöntem ile basit bir şekilde verilerinizi koruyabilirsiniz. Ayni zamanda Azure Portal üzerinde istediğiniz bir dosyayı download edebilirsiniz.

 

Faydalı olması dileğiyle.

Bol Azure'lu günler..

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir