Azure Site Recovery (Vmware to Azure v2) Geliştirilmiş Yeni Özellikleri Duyuruldu.!!

 

Merhabalar,

Bir süredir beklediğimiz haber bugün geldi. 🙂 Microsoft Azure platform üzerinde disaster recovery ve business continuity çözümleri için kullandığımız Azure Site Recovery (ASR) servisin de güncelleştirmeler ve yenilikler duyurulmuştur. VMware to Azure senaryosun da mimari değişiklik ve yeni özelliklerinden kısaca bahsedeceğim.

VMware ve Fiziksel iş yüklerinizi Azure üzerine korumak için bundan önceki mimari yapıyı biraz hatırlayalım;

Bu senaryoyu uygulayabilmek için on-premises ve Microsoft Azure üzerinde bazı sunuculara ihtiyaç duyuyorduk. Sunucuların görevlerini aşağıda hatırlayalım,

  • Process Server (On-Premises) : Korunan makineler üzerinden korunan vm üzerine veri göndermek,Replica edilecek dataları ön belleğe almak için disk tabanlı önbellek işlemi yapmaktadır.Datalar hedef sunucuya gönderilmeden belli oranda sıkıştırılıpü, şifrelenmektedir.
  • Config Server (Azure) : Yapılandırma sunucu olarak görev yapmaktadır. Merkezi olarak tüm bu yapıyı yoneten sunucudur.Process Server ve Master Target Server üzerindeki iletişimi kurar.
  • Master Target Server (Azure) : Process Server üzerinden gelen sıkıştırılmış ve şifrelenmiş data Master Target Server üzerinden geçerek ilgili vm'in Blob Storage üzerindeki VHD dosyasına yazılmaktadır.
  • Mobility Service : Process Server üzerine korunacak olan vm üzerinden dataların sync edilebilmesi için gereklidir.

 

Peki neler değişti aşağıda inceleyelim;

 

 

Azure Site Recovery tarafında geliştirilerek değiştirilmiş olan bu mimari işlevsellik olarak 2015 Ekim ayından bu yana kadar gelişmiş iş yükleri ile beraber yapılan testler tamamlanmıştır. ve şimdi kurum için de bulunan VMware ve Fiziksel iş yüklerini korumak için hazırdır..

Peki bize faydaları nelerdir?

  • Artık tüm altyapı bileşenlerini On-Premises de tek sunucu üzerinde konumlandırabileceksiniz. Bileşenlerin tek sunucu da olması kurulum ve konfigürasyon adımlarının yanında büyük bir oranda maliyeti de etki etmektedir..Bu sayede bu çözüm ile birlikte daha düşük maliyetler de Disaster Recovery planlarımızı gerçekleştirebiliriz.
  • On-Premises sunucu üzerindeki bileşenler (Process Server,Config Server ve Master Target Server ) MSI bazlı iletişim sağlamaktadır.
  • VMware üzerinden çalışan sanal makinelerinizi Azure üzerinde test failover şeklinde test edebilirsiniz.Bu sayede hem canlı çalışan sunucuyu hemde replica vm'in performansını etkilemeden test edebilirsiniz.Bu sayede Disaster Recovery ortamlarını kolayca simüle edebilieceksiniz.
  • ASR 'a entegre olarak Failback özelliği de gelmiştir. Azure'a Failover yaptığınız da vm'in On-premises ortamınıza tekrar gelmesi yani VMware ESX üzerinde çalışmasını failback özelliği ile yapabilirsiniz.

Aşağıdaki tablo da VMware to Azure senaryosu için geliştirilmiş ve yeni özellikler listelenmiştir;

 

Önemli linkler;

https://azure.microsoft.com/en-us/documentation/articles/site-recovery-vmware-to-azure-classic/

https://azure.microsoft.com/tr-tr/blog/ga-enhanced-migration-and-disaster-recovery-for-vmware-virtual-machines-and-physical-servers-to-azure-using-asr/

 

 

 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir