Azure Site Recovery – Enterprise SAN Replication with Disaster Recovery

 

Microsoft Azure Site Recovery senaryoları ile ilgili daha önce paylaşımlarım olmuştu. System Center Virtual Machine to Azure , Vmware to Azure senaryoları ile ilgili yazı serilerine aşağıdaki linklerden erişebilirsiniz.

Azure Site Recovery – ( On-Premises SCVMM to Microsoft Azure ) | Part-1

Azure Site Recovery – ( On-Premises SCVMM to Microsoft Azure ) | Part-2 

Azure Site Recovery – ( On-Premises SCVMM to Microsoft Azure ) | Part-3

Azure Site Recovery – ( On-Premises SCVMM to Microsoft Azure ) | Part-4

Microsoft Azure Site Recovery : Hyper-V (VMM) to Azure / PART-1

Microsoft Azure Site Recovery : Hyper-V (VMM) to Azure / PART-2

Microsoft Azure Site Recovery : Hyper-V (VMM) to Azure / PART-3

Microsoft Azure Site Recovery : (Gelişmiş) Vmware to Azure / Part 1

Microsoft Azure Site Recovery : (Gelişmiş) Vmware to Azure / Part 2

Microsoft Azure Site Recovery : (Gelişmiş) Vmware to Azure / Part 3

 

Bu yazı da ise Azure Site Recovery senaryolarından System Center Virtual Machine Manager ile SAN Replication çözümü hakkında bilgi aktarmaya çalışacağım.

Storage Replication nedir?

Kurumsal ölçekte kullandığımız storage üniteleri üzerinde kullandığımız volumelerin network üzerinden farklı bir bölgede yer alan storage ünitesi üzerine kopyalanması işlemine denir.Replikasyon'da önemli olan zamandır. Bu nedenle Senkron ve Asenkron replikasyon yapan donanımlar bulunmaktadır.Şimdi replikasyon modellerine bakalım.

Senkron Replication nedir?

Sunucudan gelen veri kaynak storage üzerindeki volume'e yazılır, daha sonra hedef storage üzerindeki volume'e yazılır. Hedef volume'e yazılan veri tamamlandıktan sonra kaynak sunucu üzerine bilgi gönderir ve very yazılmış olur. Bu süreç bitene kadar very sunucuya yazılmaz. Bu yüzden aradaki bağlantı çok önemlidir. Erişim ile ilgili bir sıkıntı olduğunda kaynak lokasyondaki verinin bozulmasına da sebep olabilir. Bu sebepten iyi bir network altyapınız yok ise bu yöntem tavsiye edilmez. Genelde servis sağlayıcılar tarafından verilen bu hizmet hızlı ve güvenli network hatları nedeni ile yüksek maliyetlerde sunulmaktadır. Senkron replikasyonun düzgün yapılması için iki lokasyon arası 100KM uzuklukta olması tavsiye edilir.

Asenkron Replication nedir?

Bu yöntem senkron replikasyona göre daha az maliyetlidir. Network tarafında daha bandwidth ihtiyacı bulunmaktadır.Asenkron replikasyon da very ilk olarak kaynak volume'e yazılır. Daha sonra sizin belirlemiş olduğunuz replikason sürelerinde veri hedefteki volume üzerine yazılır. Burada RTO süresini siz belirleyebiliyorsunuz. RTO değeri sizin olası bir felaket anında sistemi hangi zamanda tekrar ayağa kaldırabileceğiniz süreyi ifade etmektedir. RTO süresi kullandığınız server,storage marka ve modeline göre değişiklik gösterebilir.

 

Azure Site Recovery- SAN Replikasyon çözümü tam bu noktada devreye girmektedir. System Center Virtual Machine Manager ve ASR ile kurumsal SAN Replikasyonlarınızı iş sürekliliği ve felaket kurtarma süreçlerinizi daha iyi yönetmenizi sağlamaktadır. Depolama üreticileri olan EMC,NetApp,3PAR ve Hitachi firmalarının SMI-S özelliği olan cihazları ile ASR orkestrasyonunu kullanabiliyoruz. Bu senaryo ile ilgili mimari aşağıdaki gibi çalışmaktadır. SAN Replikasyonları donanım cihazları üzerinden direk yapılırken, ASR üzerinde orkestrasyon ve diğer kurtarma planlarını oluşturabilirsiniz.

  • Standards-Based (SMI-S) Storage Discovery, Provisioning, and Replication Management: System Center Virtual Machine Manager ile depolama üreticileri tarafında replikasyon yeteneği sağlamaktadır.SCVMM üzerinden SAN yönetimi yapmamızı sağlamaktadır.
  • End-to-End Disaster Recovery and Orchestration: ASR ile ilgili tüm hedef neslerin oluşturulması ve yönetimi,depolama ve sanal makine işlemlerini otomatikleştirmeyi sağlamaktadır.
  • Synchronous and Asynchronous Replication: Müşterilerin mümkün olan en düşük RPO ve RTO seviyelerine ulaşmanıza yardımcı olmak için optimize edilmiştir. Depolama donanımları tarafından desteklenen yetenekleri otomatik olarak ASR içerisinde kullanabiliriz.
  • Multi-VM Consistency and Replications Groups: Sanal makineler için aynı anda uygulama tutarlı sürekli replikasyon gerektiren uygulamalar desteklenir.
  • Support for Guest Clusters :Shared VHDX ve iSCSI target tarafından sağlanan depolama alanları için de destek yer almaktadır. Bunu önemli özellik ile SQL Server,Sharepoint,SAP gibi uygulamaların felaket kurtarma işleri sağlamaktadır.
  • ASR Recovery Plans: Disaster Recovery planlarının sağlam ve basitleştirilmiş tek tıklama orkestrasyon kolaylığı sunulmaktadır. ASR recovery planları artık birden çok recovery planlar yerine bağımsız sanal makineleri içerecek şekilde dizayn edilebilmektedir.
  • Self-Service Disaster Recovery : Sıfır very kaybı,plansız failover ve restore garantisi. Tüm DR eylemleri doğru ve tutarlı olması garanti edilir,RTO hedeflerinizi karşılamak için tasarlanmıştır.
  • Audit and Compliance Reporting with Reliable Recovery : Risksiz, şirket dışı,güvenlik ve sıkı yeterlilik ihtiyaçlarını karşılayan yüsek güven DR testleri elde etmenizi sağlar.

 

SAN Replikasyon özelliği sayesinde bir çok kurumsal depolama cihazlarınız ile VMware veya Hyper-V ,fiziksel veya sanal makinelerinizi, Windows veya Linux ortamlarınızı güvenli bir şekilde koruma ve kurtarma yeteneklerini kullanabilirsiniz.

Azure Site Recovery SAN Replication özelliği ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir