Azure RemoteApp ile Microsoft Office uygulama dağıtımı

Merhabalar,

Bir önceki yazımızda Microsoft Azure RemoteApp servisini genel olarak özelliklerini ve faydalarına değinmiştik. Bu yazıda ise Azure RemoteApp ile Microsoft Office 2013 uygulama dağıtımının nasıl yapıldığına değineceğim.

Azure RemoteApp ile beraber herhangi bir yerden herhangi bir cihaz ile uygulamalarınıza erişebilirsiniz.Kullanıcılar kendi Android ,IOS,Mac OS X ve Windows işletim sistemleri üzerinde aynı kullanıcı deneyimini elde edebilirsiniz.Açıkçası internet olan her cihaz üzerinde kurumsal uygulamalarınıza erişebilirsiniz.

1-RemoteApp servisini iki farklı "Collection" ile kullanabileceğimizi belirtmiştim. Bu yüzden ilk olarak Azure Management Portal üzerinde RemoteApp > RemoteApp Collection > Create a RemoteApp Collection adımı ile yeni bir Cloud Collection oluşturuyoruz.

2- App Services > RemoteApp > Quick Create adımı ile Collection için gerekli bilgileri doldurmamız gerekmektedir. Plan kısmında kullanıcı sayısına göre BasicStandart tip seçebilirsiniz. Template İmage kısmında ise Office 365 ProPlus paketi içerisinde Office 2013 uygulamalarına kullanabileceğimiz bir image bulunmaktadır. Production ortamlarınızda bu image'ı kullanmamanız önerilmektedir. "Create RemoteApp Collection" ile Collection oluşturma adımını tamamlıyoruz.

3- "Remoteappcol" adında oluşturduğumuz Collection Active olarak görülmektedir.

4- Collection içerisinde girdiğimizde ise bazı ayarları buradan yapabiliyoruz. Publishing seçeneği ile hangi uygulamaları yayınlayacağımız belirleyeceğiz.

5- Publishing ekranın da kullanıcılara yayınlanacak olan uygulamaları görebiliriz. Bu uygulamalar Collection ekranında seçtiğimiz template ile otomatik olarak yayınlanmaktadır. Bunun haricinde bir uygulama yayınlamak istiyorsanız. Alt kısımdan Publish > Publish start menu programs seçeneğini seçiyoruz.

6- Select RemoteApp programs kısmında ise daha küçük programlarıda kullanıcılara Publish edebiliriz. Bu programlara RemoteApp programları da denmektedir.

7- ikinci kısımda ise User Access ayarlarını yapacağız.

8- User Access ekranına girdiğinizde aşağıdaki gibi uyarılar karşınıza gelebilir.Bu Collection için minimum 20 kullanıcıya izin verebiliriz. Ayrıca bu kullanıcılarımızı "ENGINOZKURT" adındaki Azure Active Directory Tenant içerisinden seçmemiz gerekiyor. Ben test için remoteapp@enginozkurtoutlook.onmicrosoft.com kullanıcısını ekliyorum.

9- User Access işlemini de tamamladığımıza göre şimdi Publish ettiğimiz uygulamalara nasıl erişeceğiz buna bakalım.. Dashboard ekranında "Remote Desktop client download URL" linki ile beraber kullanacağımız Azure RemoteApp uygulamasını download edeceğiz.

10- Linke tıkladığımız Azure RemoteApp sayfasına yönlendiriliyoruz.Download the Client seçeneğine tıklıyoruz.

11- Buradan Windows,IOS,Mac OS X ve Android işletim sistemlerinden hangisi ile erişmek istiyorsanız onu seçerek indirebilirsiniz. Ben Windows uygulamasını indireceğim.

12– Azure RemoteApp uygulamasını yüklemek için Install diyerek devam ediyoruz.

13-Azure RemoteApp kurulduktan sonra Get Started ile giriş yapacağımız kullanıcının bilgilerini gireceğiz.

 

14- User Access kısmında izin vermis olduğum kullanıcıyı ve parolasını yazarak Sign in diyoruz.

15- Kullanıcı ile giriş yaptıktan sonra Azure RemoteApp ekranında bizim Publish ettiğimiz uygulamaları görebiliyoruz. Office 2013 uygulamalarının yanında RemoteApp programlarıda bulunmaktadır. Bu ekranı siz kullanıcılara göre tasarlayabilirsiniz. Örneğin her kullanıcı Visio uygulamalasını kullanmayacak ise bunu Publish etmeyebiliriz..

16- RemoteApp ekranından test için Excel uygulamasına tıkladığımız da uygulama Azure RemoteApp sunucusu üzerinden açılmaktadır.

17- Excel uygulaması local bilgisayar üzerinde çalışıyormuş gibi açılmaktadır. Gördüğünüz gibi çok basit ve hızlı bir şekilde uygulamayı açıp çalışmalarımızı tamamlayabiliriz.

18- Publish ettiğimiz uygulamalara kullanıcıların nasıl erişebileceğini görmüş olduk.. Tekrar Azure Management Portal üzerine RemoteApp collection > Sessions kısmına baktığımızda biraz önce bağlandığım kullanıcıya ait oturum açma bilgileri yer almaktadır. Buradan hangi kullanıcılarınızın Active olduğunuda bakabilirsiniz.

 

Faydalı olması dileğimle..,

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir