Azure Media Services ile Portal üzerinden On-Demand Video yayınlama

Merhabalar,

Bu yazıda sizlere Azure hizmetlerinden çok populer bir servis olan Media Hizmetlerinden bahsetmeye çalışacağım. Azure Media Hizmetleri ile medya içeriklerinizi çeşitli senaryolar da yayınlama imkanına sahipsiniz. Azure Media Services ile ilgili geniş bilgiye buradan erişebilirsiniz.

Media Hizmetleri nedir?

Azure Media Hizmetleri, dünyanın her yerinde bireysel ve kurumsal tüm video içerik çözümleri sağlamaktadır.Güçlü ve yüksek bir seviyede ölçeklenebilir bulut tabanlı kodlama,şifreleme ve akış bileşenlerini bir araya getirir.Media Hizmetleri değerli video içeriğine sahip müşterilerin günümüzde çok populer olan mobile tablet ve telefonlar gibi cihazlar da daha geniş hedef kitlesine ulaşma imkanı sağlamaktadır. Spor videoları,haberler,konserler,toplantılar ve canlı yayınlar yapanlar, internet kaynaklı populer programlar sunan kanal operatorleri media platform olarak tercihlerinizi Azure'dan yana kullanıyor.

Media Hizmetleri küçük ölçekli yerel etkinliklerden FIFA Dünya Kupası ve 2014 Sochi Kış Olimpiyatları gibi dünyadaki enbüyük etkinlere kadar her seviye ihtiyaca çözüm üretebilen esnek bir platformdur. Medya Hizmetleri, hem büyük hemde küçük işletmelerin çalışanlarına ve müşterilerine erişmesine imkan tanımak için harika bir platformdur. Platform üzerindeki yetenekler iş ortaklarımızın çözümleri ile buluştuğunda kurumunuzda videolarınız ile hayallerinizi gerçekleştirebilirsiniz.Medya Hizmetlerinden kısaca bahsettikten sonra işlemlere başlayabiliriz.

1-Azure Portal üzerinden Media Services > Quick Create diyerek Azure Media Services hesabı oluşturuyoruz. Hesap ismi, Bölge ve Storage hesabı seçmemiz gerekiyor.

2- Hesabımız oluşturulmuştur. Hesap oluşturulduktan Manage Keys kısmı yer almaktadır.

3- Media Service için gerekli olan hesap adı ve erişim keyleri yer almaktadır.Dışarıdan Media Hizmetlerinize erişmek için bu bilgileri ihtiyacınız olmaktadır.

4- Medya Hizmetleri hesabına çift tıklayarak girdikten sonra "Streaming Endpoints" seçeneği bulunmaktadır.

5- Scale kısmında ölçekleme kapasitesi ayarlarını yapabiliriz. Burası yayınlayacağınız içeriğe göre değişecektir. 1 birim = 200mbps dir'

6- İçerik ekleme kısmına "CONTENT" – "UPLOAD CONTENT" seçenekleri ile giriyoruz.

7- Upload Content alanın da Local bilgisayarınızdan bir içerik yada Azure Storage hesabınız da bulunan bir içeriği ekleyebilirsiniz. Ben From Local diyerek bir mp4 ekliyorum.

8- İçerik yükleme işlemi devam ediyor.

9- Upload etmiş olduğumuz video içeriğini aşağıdaki gibi görebilirsiniz.

10- PROCESS seçeneği ile yüklemiş olduğumuz içeri kodlayacağız..

11- Processor kısmında Azure Media Encoder seçiyoruz, Encode Configuration 'da ise çeşitli kodlama seçenekleri yer almaktadır. Ben H264 Adaptive Bitrate MP4 Set 720P seçiyorum. Encode edilen içerik için bir isim belirleyebilirsiniz.

12- Encode edilen içerik te Content ekranında yer almaktadır. Şimdi sıra geldi Publish etmeye..

13- Publish tuşuna bastıktan sonra içeriğimiz yayınlanmak için hazırlanıyor.

14- Publish işleminden sonra Publish URL oluşturulmaktadır. Bu URL 'de Azure Storage linki üzerinden verilmektedir. Artık bu URL üzerinden herhangi bir cihaz ile upload ettiğimiz video'yu izleyebilirsiniz. Yada Portal üzerinden test etmek için PLAY tuşuna basıyoruz.

15- Upload etmiş olduğumuz video'yu portal ekranın da da görebiliyoruz. Bu çok güzel bir özellik..

16- Ekstradan Publish URL ile herhangi bir browser üzerinden de giriş yapabiliyoruz.

 

Umarım faydalı olmuştur..

Not: Bir sonraki yazıda Canlı Video yayınlama nasıl yapılır? konusuna değineceğim.. 😉

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir