Azure Marketplace – Riverbed SteelHead CX 9.0 Kurulumu

 

Bugün sizlere Microsoft Azure Marketplace üzerinde yer alan Riverbed SteelHead CX 9.0 kurulumunu yapacağız. Kuruluma geçmeden önce SteelHead ile ilgili kısa bir bilgi vermek istiyorum.

 

SteelHead Riverbed firmasının Wan Optimizasyonu yapan ürününün adıdır. İki nokta arasında uygulamaların performanslı çalışmasını, replikasyon olan verinin boyutunu küçülterek daha hızlı bir şekilde transfer işlemini sağlayan Wan Optimizasyon çözümüdür. SteelHead ile wan optimizasyonu yaptığınız da %95 civarında bir bant genişliği ihtiyacını azaltmaktadır.Uygulama performansı olarak ise 25x -100x artırabilmektedir.

 

SteelHead ürünü temelde De-duplication (Dara Tekilleştirme),Compression (Sıkıştırma) ve Uygulama gecikmesini önleme (Latenct Reduction) yapmaktadır.

Azure Hibrid çözümler ile kullanabileceğimiz bir çözüm olan SteelHead ile yedekleme,felaket kurtarma ,dosya ve döküman arşivleme gibi iş yüklerini için kullanabilmekteyiz.Bunun haricinde bir çok protokol desteği de bulunmaktadır. ( CIFS, SMBv1/v2/v3 ,MAPI,Outlook AnyWhere,MAPI ove HTTP,HTTP / HTTPS,SharePoint )

 

SteelHead CX ile Azure Veri Merkezi Optimizasyonu

Bu yapıda SteelHead Müşteri veri merkezi ile Microsoft Azure ortamında kullanmış olduğu Azure Site Recovery çözümü için sanal makinelerin replikasyon trafiğini optimize etmektedir. RPO ve RTO sürelerini minimum indirir. Initial Replication da % 80 gibi bir optimizasyon, Delta Replication da %90 gibi bir optimizasyon yapmaktadır.

 

SteelHead ürünü ile ilgili kısa bilgilendirme yaptıktan sonra Azure tarafında SteelHead CX 9.0 kurulumunu gerçekleştirelim.

  1. azure.microsoft.com sayfasında Marketplace > Virtual Machines > Riverbed SteelHead Cx 9.0 makinesine erişebilirsiniz. Create Virtual Machine diyerek kurulum adımlarına otomatik olarak yönlendirileceksiniz.

2-Başka bir yol ise Azure Portal üzerinde Marketplace de Riverbed diyerek arama yaptığınız da tüm makineleri görebilirsiniz. SteelHead için CX 8.6 ve CX 9.0 versiyonu bulunmakta, SteelCentral AppInternals APM ise Application Performance için kullanabileceğiniz bir çözümdür. Riverbed SteelHead CX 9.0 makinesi seçerek devam ediyorum.

3-Riverbed SteelHead kullanımı ile ilgili bilgilendirme özetini okyabilirsiniz. Create diyerek kurulam adımlarına geçiyorum.

4-

4- Create VM adımlarında aşağıdaki gibi adımları dolduruyoruz. Princing Tier kısmında Instance seçimini yapabilirsiniz.Makine template üzerinden kurulacağı için işletim sistemi seçmiyoruz. Bu arada makine Linux üzerinde çalışmaktadır. Create diyerek kurulumu başlatıyoruz.

5- Notification kısmına tıklayarak kurulumun süreçlerini görebilirsiniz.

6- SteelHead makinemiz başarılı bir şekilde kurulmuştur. Çift tıklayarak detaylarına bakabiliriz.

7- Makine detaylarını ve yapabileceğiniz diğer aksiyonları buradan yapabilirsiniz.

8- Settings > Boot diagnostics kısmında ise makinenin açıldığını ve login ekranın da beklediğini görebiliriz.

 

Bundan sonra local ortamdaki SteelHead ile arasındaki konfigürasyonu yapmak kalıyor.

http://www.riverbed.com/gb/solutions/wan-optimization.html

https://azure.microsoft.com/en-us/marketplace/partners/riverbedtechnology/riverbedsteelheadcx86/

 

Teşekkürler,

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir