Hanu Insight ile Azure maliyetlerinizi %20 düşürün !!!

Merhabalar,

Bu yazı da sizlerle Hanu Insight nedir? nasıl kurulur? bunu anlatmaya çalışacağım.

Hanu Insight: Azure harcamalarınızı uçtan uca toplam kullanımlarınızı görebileceğiniz bir çözüm olarak karşımıza çıkmaktadır. Hanu, Azure kullanan müşterilerinin maximum seviye de bulut yönetimi sağlamaktadır.

Azure ile sadece kullandığınız kadar öde modeli ile kullanıldığı için her bir servis için kullanım detaylarını görmek maliyeti düşürmek adına önemlidir. Hanu Insight ile Azure Subscription üzerindeki tüm kullanımı izler ve ayrıntılı raporlar üretir. Herhangi bir projenin kota sınırı yaklaştığın da ise otomatik olarak uyarılar gönderebilmektedir.

Başka bir örnek ise atıl olarak kullanılan sanal makineler gereğinde fazla kaynaklarını tüketmektedir. Hanu sayesinde daha az kaynak ile sanal makineler yönetimini gerçekleştirebilir. Hanu Insight yaklaşık olarak %20 oranında bir tasarruf ile kullanım maliyetlerini düşürmektedir. Özellikle büyük organizasyonlar da sıkı, etkin BT yönetimi gerçekleştirmeyi sağlamaktadır.

Önemli Not: Hanu Insight sadece Enterprise Agreement (Kurumsal ANlaşma) ile Azure kullanan müşteriler için geçerlidir.Open/PAYG için geçerli kullanılmamaktadır.

Hanu Insight ile ilgili videoyu aşağıda izleyebilirsiniz. Detaylı bilgiye buradan erişebilirisiniz. Hanu Insight, Azure Marketplace üzerinden kolayca kurulumu yapılarak kullanılabilir.

 

1- Azure Portal'e giriş yaptık sonra New > Marketplace (See all) adımı ile başlıyoruz.

2- Arama kısmına Hanu yazdıktan sonra karşımıza 3 farklı ürün gelmektedir. Ürün detaylarını link üzerinden inceleyebilirsiniz. Ben Hanu Insight-Standard(BYOL) Free sürümü ile devam ediyorum.

3- Hanu Insight ile açıklamalar yer almaktadır. "Bring Your Own License enabled" lisans gereksinimi bulunmamaktadır. Create diyerek kurulum adımlarına geçiyoruz.

4- Konfigürasyon adımlarında sanal makine adı, username,password bilgilerinini giriyoruz. Resource Manager için yeni bir grup oluşturuyorum. West Europe datacenter seçerek devam ediyorum.

5-Sanal makine konfigürasyonunu seçiyorum. A1 Standard makine seçerek devam ediyorum.

6-Settings kısmında default olarak geçiyorum. Tüm kaynakların otomatik olarak açılmasını istiyorum.

7-Summary kısmında yapmış olduğumuz ayarlarını control ederek devam ediyorum.

8-Purchase kısmında sanal makine maliyet rakamlarını görebiliriz,Hanu Insight için ekstra bir lisans ücretlendirilmesi olmamaktadır. Purchase diyerek kurulumu başlatıyorum.

9- Kurulum tamamlandıktan sonra Connect diyerek sanal makine üzerine bağlantı sağlıyoruz.

10- Sanal makineye bağlantı sağladıktan sonra web üzerinden http://hanudemo.westeurope.cloudapp.azure.com/ konfigürasyon sayfasına giriş yapıyoruz. EA Portal sayfası üzerinden aşağıdaki bilgilere ihtiyacımız bulunmaktadır.

  1. URL (your company name): hanuinsight.com
  2. Primary Contact
  3. Enrolment Numbers
  4. EA Start Date : Date on which the purchase was made
  5. EA Committed Amount
  6. Currency: We support all currencies
  7. Is Rate Card Applicable (Yes/No): This applies to only those companies whose enrolment is a public sector enrolment (companies who purchased the enrolment from a reseller). If you have, please select Yes
  8. Upload Rate Card: If you have selected Yes for the above field, you will required to upload your rate card (excel file) which will allow us to calculate your monthly billing.

 

Bilgileri girdikten sonra 24 saat içerisinde mail adresinize doğrulama maili gelicektir. Sonrasında hizmeti kullanabilir hale geleceksiniz.Kurulum adımları bu kadar detaylı bilgi veya destek ihtiyacı için benimle irtibata geçebilirsiniz.

 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir