Azure IaaS: Azure VM OS disk yeniden boyutlandırma

 

Son zamanlar da bir kaç defa aldığım bir soru üzerine bu yazıyı yazma kararı aldım J Microsoft Azure üzerindeki IaaS servislerinden olan Virtual Machines hizmetinde kullanmış olduğumuz makinelerin belli konfigürasyon seçenekleri kullanabiliyoruz. Azure IaaS Virtual Machines boyutlarını buradan inceleyebilirsiniz.

Sanal Makine boyutlarında Cpu, Memory haricinde OS disk boyutları da değişmektedir. CPU ve Memory tarafındaki büyüme ve küçülme işlemlerini Azure Portal üzerinden basitçe yapabiliyoruz. OS Disk yada Data disklerinde kullanmış olduğumuz boyutların artması sonucun da resize işleminin yapılması gerekmektedir. Bu tür durumlar da her zaman yardımımıza koşan PowerShell ile disk resize işlemini basitçe yapabiliyoruz.

Şimdi Azure VM'ler üzerindeki OS Disk yada Data Disk'ler için resize işlemlerini yapıyor olacağız.

 

Azure VM OS disk resize

1-Azure VM'ler üzerinde bulunan disk çeşitlerine baktığımız Local Disk (C:) , Temporary Storage (D:) default olarak gelmektedir. Ayrıca datalarınız için ise örnek olarak Data Disk (E:) olarak eklemeniz gerekiyor. 127 GB olarak OS diskinin çok yoğun bir şekilde kullanılması sonucu disk üzerindeki boş alanının azaldığını gördüğümüz yapılacak olan diski genişletmek olacaktır.

2-Azure Portal üzerinde daha önceden oluşturmuş olduğumu WS12R2DC1 isimli sanal sunucu üzerinde yapacağımız bu işlem için önce sanal sunucuyu Stopped (deallocated) edeceğiz. Daha sonar Settings >Disks>OS Disk kısmında disk adını ve boyutunu görebiliriz. Sanal sunucunun OS diski 128 GB 'dır.

3- OS disk detayına girdiğimiz de VHD Location kısmını görebilirsiniz. Bu diskin depolandığı yer olarak lab1storage hesabı içerisinde blob alanlarda tutulmaktadır.

4- İlk olarak Azure hesabımıza bağlanacağız. Microsoft Azure PowerShell 'I buradan indirdikten sonra Azure Cmd'letlerini çalıştırabiliriz. Azure PowerShell'i indirdikten sonra "Add-AzureAccount" komutu ile Azure hesabımıza bağlanmak için kullanıcı giriş ekranı gelicektir.

2- Azure hesabınıza ait mail adresini ve parolasını yazarak giriş yapıyoruz.

3- Giriş yaptığımda Subscriptions ve Tenants'ları görebiliyoruz.

4-"Get-AzureSubscription" komutu ile kaçtane hesap kullanıyorsak listeyebiliriz.Benim burada iki adet hesap olduğu için hangisi üzerindeki sanal makine hizmetlerinde işlem yapacaksam onu seçmeliyim.

5- "Select-AzureSubscription" komut ile işlem yapacağımız hesabı seçiyoruz.( Tek hesap kullanıyorsanız bu adımı yapmanıza gerek kalmıyor.)

6-"Get-AzureDisk" komutu ile diskleri listeliyoruz. Hangi sunucuya ait olduğunu, boyutunun ne kadar olduğunu ve disk adının değiştirmek istediğiniz disk ile aynı olduğunu control etmenizi öneririm.

7- "Update-AzureDisk -DiskName < …….> -ResizedSizeInGB 500 -label sysDrive" komutu ile diski boyutunu update ediyoruz. İşlem başarılı br şekilde tamamlanmıştr.

8-Azure Portal'e tekrar geri döndüğümüz de OS Disk boyutunun 500GB olduğunu görmekteyiz.

9- Sanal makinemizi Start ediyoruz ve makineye bağlantı kuruyoruz.

10-Disk Management konsoluna geldiğimiz de Disk 0 üzerinde Unallocated 373GB boş bir alan bulunmaktadır. Bu alanı C: partition ile birleştirdikten sonra OS Disk boyutumuz 500GB olarak değişecektir.

 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir