Azure DevTest Labs ile hızlı,kolay ve yalın test ortamları

 

Merhabalar,

Bir önceki yazımda sizlere Azure DevTest Lab ortamları ile ilgili bilgiler vermeye çalışmıştım.Azure DevTest Labs servisi aslında Virtual Machines compute servisi ile aynıdır. Hesaplama seçenekleri de aynı olmaktadır. Fakat farklı olarak yönetimsel anlamda büyük kolaylıklar sunulmaktadır. Bazı kolaylıkları aşağıdaki demo ekranlarında anlatmaya çalışacağım.

1-Öncelikle portal.azure.com ‘a giriş yaptıktan sonra Browse diyerek servisler arasında DevTest Labs servisini seçerek başlıyoruz.


2- Add diyerek bir Lab ortamı oluşturmamız gerekiyor.


3- Lab Name ve Location bilgilerini girdikten sonra lab ortamı üzerindeki sanal makine kaynaklarımızı Auto-shutdown özelliği ile belirlediğimiz saatler arasında kapatabiliyoruz. (Sanal makine hizmetlerinde auto-shutdown komutu için Automation servisini kullanıyoruz.)
Bu sayede sanal makineleri sadece kullanıldığı süreler üzerinde ücretlendirebiliyoruz. Disk type olarak; Standard -Premium SSD disk kullanma imkanımız da bulunmaktadır.


4- Lab ortamımızı oluşturduktan sonra Virtual Machine seçeneği ile sanal makine oluşturmaya başlayabiliriz.


5- Lab ortamı üzerinde kullanabileceğimiz bir çok uygulama şablonu bulunmaktadır. Bunlardan hangisi üzerinde test/geliştirme süreçlerinizi yapmak isterseniz , seçerek devam edebilirsiniz.


6- Ben demo için BizTalk Server 2013 Enterprise ürününü seçmek istedim. Virtual machine name ,User name,password ve Virtual machine size ayarlarını yaptıktan sonra create diyerek sanal makinemizi oluşturabiliriz.


7- Sanal makine kurulum işlemleri tamamlandıktan sonra artık çalışmaya başlayabiliriz J


8- İlk sanal makinemizi kurduktan sonra biraz da Lab ortamının bizlere sağlamış olduğu özelliklerden söz etmek istiyorum.

-Virtual Machine Bases : test ortamlarınıza çok hızlı sanal makineler ekleyebileceğiz Formulas (reusable bases) özelliği, yeni uygulama için ise Marketplace images kullanarak sanal makinelerinizi ekleyebilirsiniz. İsterseniz Custom images özelliği ile vhd dosyalarınızı upload ederek çalışmalarınıza devam edebilirsiniz.

– Cost Management : Bu özellik ile DevTest kullanım maliyetlerinizi izlemenize yardımcı olur.Montly Estimated Cost Trend tablosu ile maliyetlerinizi yönetebiliceksiniz.

– Virtual Machine Policies : Lab ortamı içerisinde oluşturacağınız sanal makine boyutlarını önceden belirleyerek sadece sizin belirlediğiniz konfigürasyonlarda sanal makine oluşturabilir. Kullanıcı başına veya lab ortamı için oluşturabilecek sanal makine sayısını belirtebilirsiniz. Lab ortamı oluştururken ayarladığımız sanal makine Auto-shutdown özelliğinin, Auto-Start ayarlarını da yapmak isteyebilirsiniz.

Marketplace images;


Custom image;


Powershell yardımı ile vhd upload komutunu aşağıda görebilirsiniz.


Montly estimated cost trend;


Allowed virtual machine sizes;


Virtual machines per user;


Virtual machines per lab


Auto-start


9- DevTest Labs servisinin bize sağlamış olduğu özellikleri de gördükten sonra ikinci bir proje için farklı bir makine daha yaratacağım.


10- Bu sefer ise Microsoft Dynamics NAV 2016 ürünü için test/geliştirme yapmam gerekiyor. Virtual machine name ,User name,password ve Virtual machine size ayarlarını yaptıktan sonra sanal makinemizi oluşturuyoruz.


11- Sanal makinem bir kaç dakika içerisinde hazır oluyor.


12- Sanal makine detaylarını görebiliriz. Connect diyerek RDP bağlantısı sağlıyorum.


13- Sanal makinem oluştuktan sonra Microsoft Dynamics NAV hazır kurulu bir şekilde gelmektedir. Ekstradan bir kurulum ve yapılandırma yapmanıza gerek kalmıyor.


14- Microsoft Dynamics NAV ürünü aşağıdaki gibi hazır bir şekilde size beklemektedir. Kendi ortamınız için gerekli tüm çalışmalarınızı buradan yapabilirsiniz.


 

Azure DevTest Labs servisi aslında bizlere bir çok ürünün geliştirme ve test süreçleri için gerekli olan donanım ekipmanlarına ihtiyaç kalmadan basit ve hızlı bir şekilde yapabilir hale getirmektedir.

Teşekkürler,


 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir