Azure Automation ile Azure Virtual Machines Start-Stop

 

Bu yazı da Azure Automation servisi ile beraber Azure üzerinde çalışan sanal sunucularınızın Start-Stop durumlarının otomatize edilmesini inceleyeceğiz. Azure Automation servisinin bu yönde bize sağlamış olduğu alt yapıyı kullanarak bir kaç script ile beraber operasyonel işlemlerimizi otomatize edebiliriz.

Bulut bilişim ile hayatımıza giren kavramlardan bir tanesi olan "Pay as you go" kullandığın kadar öde modeli ile beraber hemen hemen herkesin düşündüğü gibi kullanmadığımız zamanlar da ne oluyor? J Evet kullanmadığınız zamanlarda sizlere bir ücret yansıtılmıyor. Azure üzerindeki her serviste bu şekilde bir anlayış olmasada bazı servislere bunu uygulabiliyorsunuz. İlk akla gelen ise sanal sunucuların durumları olmaktadır. Eğer iş kritik bir uygulama yada yüksek erişilebilir olması gereken sanal sunucularınız yok ise mantıklı gelmektedir. Mesai saati içinde sanal makineleriniz çalışır mesai bittikten sonra ise sizin istediğiniz bir zamanda ise kapanır. Bu sayede kullanmış olduğunuz krediden bir düşüm olmayacaktır.

Bu senaryo production ortamında çok fazla gerek duyulmuyorsada lab ortamlarınız ile kullanmak çok faydalı olacaktır. Bildiğiniz üzere Azure hizmeti bazı abonelikler (MVP,MCT,MSDN vb.) doğrultusunda aylık belli ücretler ile kullanabiliyorsanız. Bu tür kullanımlarda kullandığınız kredi önemli olmaktadır. J

1-ilk olarak yapmamız gereken işlem Automation hesabı oluşturmak. Bunun için Management portal > Automation > Create an Automatin Account yollarını izliyoruz.

2- Create an Automation Account kısmında hesap adı, bölge ve Subscription seçiyoruz.

3- "azureautomation" adında hesap oluşturma işlemini tamamladık.

4- Azureautomation üzerine tıklayarak ASSETS bölümünden bir azure hesabı eklememiz gerekecek.Bu hesap ile beraber belirttiğimiz Runbook'lar çaışacaktır. ADD Setting seçeneğine tıklıyoruz.

5- Add Credential seçeneğini seçiyoruz.

6- Credential type ve bir isim belirliyoruz. Bu ismi script içerisinde kullanacağınız.

7- Azure üzerinde olan yetkili yönetici hesabını ve parolasını giriyoruz.

8- Şimdi sırada Runbook hazırlama işlemi kaldı.RUNBOOKS seçeneğine tıklıyoruz.

9- RUNBOOKS ekranında daha önceden oluşturduğumuz bir Runbook olmadığı için boş gözükmektedir. Yeni bir Runbook oluşturmamız gerekiyor.

10- Azure Management Portal üzerinde App Services > Automation > Runbook > Quick Create adımları ile birlikte Runbook oluşturuyoruz.

11- RUNBOOKS ekranınan tekrar geldiğimiz de ise oluşturduğumuz Runbook görülmektedir.

12- Runbook üzerine tıkladığımız AUTHOR >DRAFT adımı ile beraber karşımıza bir script ekranı açılıyor.Bu ekranda custom scriptlerinizi oluşturabilirsiniz.

13- Aşağıda bulunan runbook ile beraber azure üzerinde kapalı durumda olan "GSVM" adında sanal sunucumuzu start etme işlemini otomatik bir hale getireceğiz.

14- Script yazımını tamamladıktan sonra önce Save sonra Publish ediyoruz.

15- Oluşturduğumuz Runbook bir zaman döngüsüne sokmak için SCHEDULE ekranında yeni bir schedule oluşturacağız..

16- Schedule için anlayacağınız şekilde bir isim belirtebilirsiniz.

17-Schedule konfigürasyonun da ise aşağıdaki gibi opsiyonlar bulunmaktadır. Günlük,saatlik yada belirlediğiniz bir saatte çalışabilir. Schedule için expire date belirtebilirsiniz

18- Azure üzerinde test amaçlı oluşturmuş olduğum "GSVM" sanal sunucu kapalı durumdadır.

19- İstersek belirlediğimiz zamanı bekleyerek görebiliriz. Yada Runbook üzerine tıklayarak Start edebiliriz.

20- GSVM Start için Runbook çalışıyor.

21- Runbook başarılı bir şekilde tamamlanmıştır.

22- JOBS kısmında detaylara bakabilirisniz.

23- Şimdi bir başka Runbook oluşturup bu sefer açık olan "GSVM" sunucuyu stop edelim. Azure Management Portal üzerinde App Services > Automation > Runbook > Quick Create adımları ile birlikte Runbook oluşturuyoruz.

24- Bu sefer Stop için Stop-AzureVM komutunu kullanıyoruz.

Yine bu Runbook içinde bir Schedule belirterek her gün belli saatte stop olsun diyebilirsiniz.

 

Faydalı olması dileğimle..

 

Source:http://blogs.technet.com/b/askpfeplat/archive/2015/09/07/scheduling-start-and-stop-times-for-azure-vms.aspx

 

 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir