Azure Authenticator Mobile Application

Merhabalar,

Mobile cihazlar üzerinde Multi-Factor Authentication özelliğini kullananlar için daha güvenli bir kimlik doğrulama deneyimini sunmak için geliştirilmiş olan Azure Authenticator uygulamasını inceliyor olacağız.. Bu uygulama ile birlikte diğer MFA kullananan sevislerinizi tek uygulama altında toplayabilirsiniz. iOS-Android-Windows Phone işletim sistemlerinde desteklenmektedir.

1-Azure Authanticator uygulamasını AppStore üzerinden indirebilirsiniz.

2- Azure Authenticator uygulamasını indirdikten sonra Azure Active Directory hesabını etkinleştirmeniz gerekiyor. Bunu iki şekilde yapmanıza izin veriyor. İster barkodu okutarak ,isterseniz de bilgiler el ile girerek etkinleştirebilirsiniz.

3- Hesabı etkinleştirmek için Azure AD kimlik ile login olarak MFA yapılandırmasını yapacağız. MFA yapılandırmasını yaparken Mobil Uygulama > Doğrulama kodu kullan seçeneklerini işaretleyerek devam ediyoruz.

4- Azure Authenticator uygulamasını yapılandırmak için Borkodu tara seçeneğini seçerek aşağıda gözüken karekodu taratıyoruz. Karekod ile ilgili bir sorun var ise saydanın altında bulunan KOD ve URL bilgisini giriyoruz.

5- Karekodu taradıktan sonra hesaba ait bilgiler otomatik olarak gelmektedir.

6- Hesap etkinleştirme işlemini tamamladıktan sonra Azure AD hesabınız aşağıdaki görülecektir. Aşağıda bulunan doğrulama kodu ile Azure AD hesabınıza güvenli bir şekilde erişebileceksiniz.

7- Mobil uygulamaya erişemediğiniz de ise mobil telefon üzerinden kimlik doğrulamasını yapabilirsiniz. Yapılandırma işlemini bu şekilde tamamlıyoruz. Şimdi nasıl kullanıldığına bakalım.

8- Azure AD üzerinde oluşturmuş olduğumuz hesaba MFA özelliğini aktif ediyoruz. Aynı hesap ile Azure MyApps sitesine giriş yapıyoruz. Kullanıcı adı ve şifresini girdikten sonra bizden mobile uygulama (Azure Authenticator) verdiği kodu girmemiz isteniyor.

9- Kodu girdikten sonra Oturum Aç diyerek hesabımızı güvenli bir şekilde erişiyoruz.

 

Faydalı olması dileğimle..

 

 

 

 

 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir