Azure Active Directory Custom Domain nasıl eklenir?

 

Merhabalar Arkadaşlar,

Bu yazımda Azure Active Directory Tenant üzerine kendi etki alanınızı nasıl ekleyeceğimizi inceleyeceğiz. Azure Active Directory hizmetini kullandığınız da default olarak "onmicrosoft.com" adında bir subdomain altında hizmeti kullanmanız sağlamaktadır. Bu şekilde (onmicrosoft.com) kullanım bir hayli karışık olduğu için kurum için veya özel olarak kullanmış olduğunuz özel etki alanını Azure Active Directory üzerinde ekleme ihtiyacı doğmaktadır.

Azure Active Directory üzerine custom domain nasıl eklenir şimdi bunu görelim.

1-İlk olarak Azure Active Directory hizmeti içerisinde daha önceden oluşturmuş olduğum Azure Domain adındaki Tenant üzerine tıklayarak içerisine giriyoruz.

2-Azure Domain içerisine girdiğimiz de yukarıda bulunan DOMAINS sekmesine tıklıyoruz.

3-"ADD A CUSTOM DOMAIN" seçeneği ile domain ekleme sihirbazını açıyoruz..

4- Özel olarak kullanmış olduğunuz domain adını giriyoruz. " Iplan to configure this domain for single sing-on with my local Active Directory" seçeneği ile mevcut ADFS yapınız ile entegre çalıştırabileceğiniz ayarlar gelmektedir. Ben bu seçeneği işaretlemeden devam ediyorum..Add seçeneği ile domaini ekliyoruz.

5- Domain ekleme işlemi başarılı bir şekilde tamamlanmıştır. Bir sonraki adıma geçiyoruz.

6- Domain ekledikten sonra Verify edebilmeniz için Public DNS panelinize TXT yada MX kaydı girerek doğrulama yapmamız gerekmektedir. Ben TXT kaydını seçiyorum ve MS=ms ile başlayan TXT kaydını Public DNS paneli ekleyeceğim..

7-"enginozkurt.com" alan adının tutulduğu hosting paneline erişim yaparak TXT kaydını ekliyorum. TXT kaydı 15-60 dk arasında güncellenmektedir.

8- Azure Management portalına tekrar dönerek verify işlemini tamamlıyoruz.

9-"DOMAINS" sekmesi altında custom olarak eklemiş olduğum enginozkurt.com domaini Verified olarak görülmektedir.

10-Custom domain eklemi işlemini tamamladıktan sonra USERS sekmesinden bir kullanıcı oluşturacağım..

11- " engin.ozkurt@enginozkurt.com" Suffix kısmında default "engnozkrt.onmicrosoft.com" domainin yanında eklediğim domain suffix de görülmektedir.

12-Kullanıcı oluşturma işlemini tamamladıktan sonra oluşturduğum kullanıcı " engin.ozkurt@enginozkurt.com" şeklinde görülmektedir.

 

Faydalı olması dileğimle..

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir